Położne/położni to specjaliści w zakresie opieki nad kobietą, na każdym etapie życia. Obecnie, to osoby posiadającą wykształcenie akademickie oraz specjalizacje.
Przed 1996 r. pielęgniarki i położne były prawnie zaliczane do tzw. pomocniczego personelu medycznego i jako taki nie mogły wykonywać czynności leczniczych bez zlecenia lekarskiego.
Od tego czasu wiele się zmieniło.
Położnictwo jest obecnie samodzielnym zawodem medycznym, uregulowanym ustawowo, co oznacza, że nie jest podległy lekarzowi. Położne i położni to równoprawni współpracownicy w zespole terapeutycznym.
Każda kolejna ustawa dotycząca tych zawodów coraz mocniej akcentuje ich samodzielny charakter, przyznając specjalistom więcej kompetencji.
Od początku 2017 r. położna, tak samo jak lekarz ginekolog, może w ramach NFZ bezpłatnie prowadzić fizjologiczną, przebiegającą prawidłowo ciążę.
W 2023 roku pielęgniarstwo i położnictwo to zawody, które znalazły się na na drugim miejscu pod względem deficytów na rynku pracy w naszym kraju.
Według raportów liczba osób podejmujących pracę w położnictwie jest zbyt niska, by zastąpić obecną kadrę, która wkrótce uzyska wiek emerytalny.
Wg raportu NIPiP na dzień 31.12.2022 średnia wieku położnej to 51,41 lat i wciąż rośnie. Liczba zatrudnionych zaś, to 29326 osób.
W Polsce, zawód ten spotyka się z małym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na brak stabilności wynagrodzenia zgodnego z posiadanymi kwalifikacjami i zdobytym doświadczeniem zawodowym. Wciąż obserwujemy manipulacje w wynagrodzeniach nieuwzględniające posiadane wykształcenie i staż pracy. Również trudne warunki pracy nie sprzyjają w wybieraniu przez młodych ludzi tego kierunku studiów. Praca położnej/położnego wiąże się bowiem, z obciążeniem emocjonalnym, stresem, ciągłą dyspozycyjnością, również w godzinach nocnych oraz odpowiedzialnością zawodową za zdrowie i życie człowieka.
Położna potrzebna od zaraz
Jak podaje raport NIPiP, „w 2022 r. 76 388 pielęgniarek i położnych pracowało mimo uzyskania wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. W chwili obecnej brak jest zastępowalności dla tej grupy osób.
W kolejnych latach również nie prognozuje się zastępowalności pokoleń dla kolejnych grup
wiekowych.”
Z powodu powyższej prognozy braków kadry pielęgniarskiej i położniczej można zakładać, że absolwenci kierunku położnictwo nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie.
Podniesienie poziomu edukacji, zmotywowanie absolwentów do wykonywania zawodu w kraju i wykorzystanie zdobyczy telemedycyny w codziennej pracy, to niektóre możliwości rozwiązania problemów tej grupy zawodowej.
Jeżeli nic się nie zmieni, za 15 lat może zabraknąć personelu medycznego na tysiącach stanowisk pracy.
Źródła: