Kończący się rok kalendarzowy, już zwyczajowo, pragniemy zakończyć podsumowaniem wydarzeń.
Rok 2022 Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe rozpoczęło zorganizowaniem szkolenia interdyscyplinarnego „Dawka wiedzy dla medyków”. Oprócz ciekawych wykładów z prawa, psychologii, leczenia ran, larwoterapii można było wziąć udział w praktycznych warsztatach z USG oraz z kompresjoterapii. Wsparcia udzieliła nam firma Aspironix oraz Fundacja Mocni na starcie, a także Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Łomży, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Komisja Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Poznaniu. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, jak również zostało wysoko ocenione przez uczestników.
W związku z wybuchem wojny na Ukrainie pisaliśmy o zmianach w ustawach dotyczących zawodów pielęgniarki i położnej, o przygotowaniu do pracy personelu medycznego w warunkach zagrożenia CBRNE (zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne, wybuchowe).
Publikowaliśmy informacje dotyczące funkcjonowania Opieki Zdrowotnej, w jaki sposób udzielać wsparcia emocjonalnego uchodźcom wojennym z Ukrainy.
W tym roku w artykułach ukazujących się na naszej stronie kontynuowaliśmy tematykę pielęgniarstwa transkulturowego, zgłębiając wiedzę o społeczności Romów, Świadków Jehowy, Hindusów oraz Buddystów.
Cykl artykułów #PraceZSzuflady: dotyczył praw pacjenta, w szczególności wyrażania świadomej zgody na procedurę medyczną, opieki nieprofesjonalnej nad osobą po udarze mózgu.
https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/?s=%C5%9Bwiadoma+zgoda
Promowaliśmy wiedzę na temat szczepień ochronnych, w szczególności przeciw Covid-19; komunikacji interpersonalnej, m.in. aktywnego słuchania, najczęściej popełnianych błędów oraz zasad poprawnej komunikacji; treningu uważności, relacji w zespole interdyscyplinarnym, pielęgniarstwa zaawansowanej praktyki (APN), porady POZ oraz robotów społecznych.
https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/?s=szczepienia
Przekazywaliśmy informacje na temat programów profilaktycznych w chorobach układu krążenia, raka piersi, raka szyjki macicy, w chorobach odtytoniowych, raka prostaty i nowotworu jąder, grypy oraz gruźlicy.
https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/?s=program+profilaktyki
W tym roku przypominaliśmy również najważniejsze akty prawne dotyczące zawodów, m.in. Ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej oraz Ustawę o samorządzie pielęgniarek i położnych.
W maju braliśmy udział w III Sympozjum Pielęgniarstwa Operacyjnego we Wrocławiu, a także we wrześniu w XVII Ogólnopolskim Zjeździe Dyrektorów ds. Pielęgniarstwa, Naczelnych Pielęgniarek i Przełożonych w Busku Zdroju oraz innych konferencjach organizowanych przez Polskie Centrum Edukacji. Podczas tych wydarzeń wiceprezes SPC Joanna Lewoniewska prezentowała tematykę mobbingu w ochronie zdrowia, wyniki badań sondażowych nt. relacji w zespołach pielęgniarskich oraz uzależnienia wśród personelu medycznego.
We wrześniu, w Warszawie uczestniczyliśmy w Flu&Covid-19 Forum, podczas którego była omawiana problematyka chorób zakaźnych. Stowarzyszenie reprezentował Piotr Irzyk. W Zakopanem odbyło się V Forum Leczenia Ran, w którym brali udział członkowie Stowarzyszenia.
https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2022/09/28/spc-na-spotkaniu-flucovid-19-forum/
Patronowaliśmy konferencjom i szkoleniom, m.in. „III Ogólnopolskiej Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej. Pielęgniarstwo i położnictwo w dobie wyzwań globalnych i aktualnych potrzeb zdrowotnych – próba diagnozy i rekomendacje”, w której czynny udział wzięła Katarzyna Kowalska, prezes SPC; „Rola położnej w profilaktyce i rehabilitacji dna miednicy u kobiet w połogu” oraz „Praktyczny gabinet ginekologiczny”.
We wrześniu 2022 r. świętowaliśmy jubileusz 5-lecia działalności Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe.
https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2022/10/04/stowarzyszenie-pielegniarki-cyfrowe-ma-juz-5-lat/
Promowaliśmy także znaczenie współczesnego pielęgniarstwa, m.in. przez akcję #PielęgniarkaMaStetoskop. Zwracaliśmy uwagę na pogarszające się prognozy umieralności zawodowej, agresji wobec personelu medycznego, mobbingu w ochronie zdrowia.
W piśmie do Ministerstwa Zdrowia przedstawiliśmy bariery w wykorzystywaniu uprawnień i kompetencji zawodowych.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tworzenie bezpiecznej i twórczej przestrzeni dla rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa za ich obecność i wsparcie.
Zachęcamy do śledzenia naszych treści na stronie internetowej oraz w mediach społecznościach.
Podsumowania roku dokonała
Ewelina Tymoszuk
Sekretarz SPC