Wiedząc już w jaki sposób powstał Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy przypatrzmy się zwyczajom jego wiernych. Co odróżnia ich na tle innych wyznawców Jezusa? Czy spożywają alkohol? Czy wypada życzyć Świadkowi Jehowy „wesołych świąt”? Zapraszamy do lektury.
Świadkowie Jehowy największy nacisk kładą na przestrzeganie przykazań bożych, zasad biblijnych i moralnych oraz miłość bliźniego -według nich to te rzeczy cechują prawdziwą religię. Ponadto w swoim życiu muszą wystrzegać się kłamstwa, obłudy, bycia nieuczciwym, a także kradzieży, cudzołóstwa czy praktyk homoseksualnych. Przyjmowanie narkotyków jest zabronione, jak również palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu. Swoim postępowaniem mają być wzorem prowadzenia chrześcijańskiego trybu życia. Pielęgnują w sobie łagodność i umiejętność pokojowego współżycia z innymi ludźmi, a także miłosierdzie i prawość. Bardzo ważny jest szacunek dla rodziny i związku małżeńskiego, który wpajany jest dzieciom od najmłodszych lat.
Jak wiemy z poprzednich artykułów chrześcijanie w zależności od wyznania celebrują 7 sakramentów. Świadkowie Jehowy praktykują tylko jeden – chrzest, który odbywa się poprzez całkowite zanurzenie w wodzie. Udzielany jest podczas zgromadzeń obwodowych lub okręgowych. Jeżeli natomiast zaistnieje sytuacja nadzwyczajna (np. choroba) dopuszczalne jest również udzielenie chrztu w domu kandydata w wannie. W odróżnieniu od reszty wyznań chrześcijańskich Świadkowie Jehowy nie traktują chrztu jako aktu zdejmującego grzech pierworodny (gdyż grzech ten usuwa Ofiara Jezusa i wiara w nią). Chrzest jest oznaką gotowości do pełnienia służby bożej stąd też nie praktykuje się chrztu noworodków i małych dzieci.
Zaręczyny są traktowane jako poważne zobowiązanie do zawarcia związku małżeńskiego przez mężczyznę i kobietę. Wspólne zamieszkanie przed ślubem czy współżycie jest traktowane jako grzech rozpusty. By zawrzeć związek małżeński para musi spełnić prawne wymagania owiązujące w danym kraju, a ceremonii złożenia przysięgi przewodniczy urzędnik stanu cywilnego lub upoważniony kaznodzieja. Zalecane jest aby w małżeństwo wstępować jedynie ze współwyznawcą. Świadkowie Jehowy unikają rozwodów, a jedyną jego przyczyną może być cudzołóstwo jednej ze stron. O rozwodzie decyduje „wierna” strona małżeństwa.
Modlitwa Świadków Jehowy kierowana jest do Boga Jehowy w imię Jezusa Chrystusa – nie modlą się bezpośrednio do Jezusa, nie uznają kultu świętych i Marii czy aniołów. Kult obrazów i innych wizerunków jest uznany za bałwochwalczy i odrzucony. Modlitwy nie są recytowane z pamięci, a odczytywane z modlitewnika. W życiu codziennym ma miejsce indywidualne i rodzinne studiowanie Biblii, poprzez odczytywanie jednego fragmentu (na podstawie broszury „codzienne Badanie Pism”) i rozważanie go.
Kalendarz świąt Świadków Jehowy zawiera jedno zasadnicze święto – Pamiątka Śmierci Jezusa Chrystusa celebrowana jest przez zgromadzenie się w Sali Królestwa Bożego, modlitwie, odśpiewaniu pieśni specjalnie na okoliczność Pamiątki, po czym następuje wykład prowadzony przez jednego ze „starszych”. Następnie odbywa się właściwa ceremonia, podczas której wykorzystuje się fermentowane wino i przaśny chleb, które po modlitwie przekazywane są z rąk do rąk. Rytuał ten ma na celu podkreślenie odrzucania dogmatu o przeistoczeniu (chleba i wina w ciało i krew Jezusa). Świadkowie Jehowy nie obchodzą Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ w Biblii jest napisane, że lepszy jest „dzień śmierci niż dzień narodzin”.
Jeśli mówimy już o urodzinach – Świadkowie Jehowy nie tylko nie celebrują dnia narodzin Jezusa, ale także nie świętują swoich urodzin jak również imienin czy sukcesów zawodowych. Powodem tego są pogańskie korzenie obchodzenia urodzin mające powiązania z astrologią, horoskopami, a biblia potępia wróżbiarstwo, spirytyzm i magię. Powszechne jest jednak organizowanie przyjęć „bez okazji” i obdarowywanie się prezentami również „bez okazji”. Jeżeli chodzi o przyjęcia weselne – alkohol jest na nich serwowany, jednak spożywany w małych ilościach, ponieważ zarówno spożywanie alkoholu jak i zabawa powinny być z umiarem. Nie ma przyjęcia bez jedzenia… Co więc musimy wiedzieć o diecie Świadków Jehowy? Tylko tyle, że nie spożywają potraw zawierających krew zwierzęcą podobnie jak to jest przedstawione w Starym Testamencie.
Ogromny nacisk kładą na przekazywanie innym Dobrej Nowiny – stąd dobrze każdemu znane wizyty Świadków Jehowy w naszych domach i działalność ewangelizacyjna w publicznych miejscach jak parkingi, skwery itp. Genezy tego zwyczaju można szukać w słowach Jezusa: „Czyńcie uczniów z ludzi ze wszystkich narodów” (Mateusza 28:19, 20), który posyłał swoich uczniów do domów innych ludzi, a po Jego śmierci pierwsi chrześcijanie kontynuowali głoszenie Słowa Bożego „publicznie i od domu do domu” (Dzieje 5:42; 20:20).
To najważniejsze informacje na temat stylu życia Świadków Jehowy. Mając na uwadze zbliżające się Święta Bożego Narodzenia dzięki dzisiejszemu artykułowi wiemy, że nie każdy pacjent może ucieszyć się z życzeń „wesołych świąt”, a dla niektórych życzenia „wszystkiego najlepszego” gdy zorientujemy się, że są jego urodziny może być odebrana jako faux pas. My natomiast ze strony pacjenta możemy spodziewać się rozmów o tematyce ewangelizacyjnej.
Źródła:
- 1. Pielęgniarstwo transkulturowe pod redakcją dr n. med. Anna Majda, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, s 141-149
- https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/g%C5%82oszenie-od-domu-do-domu/
- https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/urodziny/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Praktyki_religijne_%C5%9Awiadk%C3%B3w_Jehowy#Charakterystyczne_zabronione_formy_kultu