Site icon Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Dodatek covid dla personelu medycznego.

Doniesienia medialne na temat wypłacania dodatku 100 % dla personelu medycznego walczącego z Covid 19 wzbudzają nadal wiele emocji. 

Wielu z nas posiada sprzeczne wiadomości na temat tego, czy ten dodatek nam przysługuje, a jeśli przysługuje, to na jakiej zasadzie/wysokości będzie wypłacany. 

Często padają pytania, czy powinniśmy wypełnić wniosek/ druk w danym miejscu pracy, aby ubiegać się o 100% dodatkowego wynagrodzenia. 

W artykule postaramy się precyzyjnie wyjaśnić wszelkie wątpliwości w sposób najbardziej przejrzysty. 

Osobami uprawnionymi do  otrzymania świadczenia dodatkowego są osoby wykonujące zawód medyczny. 

Według definicji zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. osobą wykonującą zawód medyczny nazywamy osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Minister Zdrowia z dniem 1 listopada 2020 r. rozszerzył zakres podmiotowy jednostek uprawnionych do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 100% z walkę z COVID. 

Należą do niej:

  1. Szpitale II i III poziomu zabezpieczenia COVID.
  2. Jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izby przyjęć ( również szpitale I poziomu zabezpieczenia).
  3. Podmioty, w stosunku do których minister właściwy do spraw zdrowia bądź wojewoda wydał polecenia albo decyzję polecającą zapewnienie łóżek dla pacjentów podejrzanych                     o zakażenie SARS-COV-2 ( są to szpitale I poziomu), z którymi NFZ zawarł umowę                        o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR  w kierunku SARS-COV-2.

W poniższym linku możesz odnaleźć swoją placówkę w wykazie umieszczonym przez Ministerstwo Zdrowia.  (https://www.nfz.gov.pl/bip/oddzialy-wojewodzkie-nfz/)

Należy pamiętać, że warunkiem otrzymania dodatkowego wynagrodzenia przez  personel zatrudniony w podmiotach świadczących zabezpieczenia II oraz III stopnia jest uczestniczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i posiadanie bezpośredniego kontaktu z pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-COV-2. 

Uwaga: w przypadku świadczenia pracy przez personel przez niepełny miesiąc (zasiłek opiekuńczy, zasiłek chorobowy, urlop ect.) świadczenie dodatkowe powinno zostać proporcjonalnie obniżone. 

A jak wygląda kwestia wysokości świadczenia?

Wysokość świadczenia zgodnie z Poleceniem Ministra Zdrowia z dnia 1 listopada 2020 r wynosi 100%.

Zgodnie z informacjami Departamentu Dialogu Społecznego Ministerstwa Zdrowia sformułowanie „wynagrodzenie” należy rozumieć, jako wynagrodzenie brutto, które przysługuje pracownikowi z tytułu wykonywania przez niego pracy na dzień udostępnienia informacji, tj. wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pełnienie dyżurów medycznych, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe czy tzn. „ dodatki ministerialne” wynikające z OWU.  

Pamiętajmy, że 100% dodatkowego wynagrodzenia należy się dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, ale również umów zleceń!

Wysokość dodatkowego świadczenia nie może przekroczyć kwoty 15 000 zł. 

Podstawa  prawna :

Art. 10 ust.2 pkt 1 lit. b albo art. 11 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.).

Art. 10 ust.2 pkt 1 lit. b albo art. 11 ust. 1 i ust. 4 albo art. 11h ust. 1 i 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.). 

Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2020 r. poz. 882)

Art. 10 ust.2 pkt 1 lit. B albo art. 11 ust. 1 i ust. 4 albo art. 11h ust. 1 i 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295, z późn. zm.).

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. 2020 poz.1845).

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.)

Art. 169 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 2009 nr 157 poz. 1240 z późn. zm.).

Exit mobile version