Site icon Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Drogowskaz Covidowy…

Jak radzić sobie z problemami zdrowotnymi w sytuacji epidemii?

Droga Pacjentko/Pacjencie, system ochrony zdrowia jest obecnie bardzo przeciążony.
Trzeba mieć na uwadze, że wszystkie spotkane przez Państwa problemy z dostępem do świadczeń zdrowotnych wynikają z wielu przyczyn.
Personel, którego w systemie od dawna jest zbyt mało, dodatkowo jest oddelegowywany do innych placówek lub sam choruje.
Przedstawię Państwu kilka praktycznych porad, jak przetrwać w tym chaosie i zapewnić sobie maksimum racjonalnego podejścia.

 Teleporada.

Gdy potrzebują Państwo kontynuację przewlekłego leczenia recepty,  nie ma potrzeby wizyty u lekarza, można skorzystać z przedłużenia leczenia przez pielęgniarkę lub położną. Część środowiska pielęgniarek i położnych posiada uprawnienia do kontynuacji, ale również i do ordynacji wielu leków. Warto o tym pamiętać.

Uwaga: Należy upewnić się, czy w danej placówce pracują pielęgniarki z takimi uprawnieniami i możliwościami wystawienia recepty !

W momencie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, przede wszystkim trzeba zadać sobie pytania:

Czy już potrzebuję porady medycznej?

Czy to, co się ze mną dzieje może zagrozić mojemu zdrowiu lub życiu?

Pamiętajmy, nie zawsze objawy, które w naszym odczuciu są błahe, rzeczywiście takie są.

Nie wszystkie objawy infekcji mogą być związane z zakażeniem koronawirusem. Mogą być także pomylone na przykład z zawałem mięśnia sercowego.

Dlatego zawsze trzeba rozważyć „samoleczenie” na rzecz zgłoszenia się do poradni.

Skupiając się na szalejącej epidemii SarsCov-2 najczęstszymi objawami zakażenia koronawirusem są:

Objawy, które wymieniono zwykle pojawiają się około 5-6 dni po zakażeniu, jednak okres inkubacji nie jest „sztywno” uwarunkowany i infekcja może się ujawnić, nawet do ok. 14 dni od zakażenia. Mogą występować także w różnej kolejności i nasileniu, albo nawet wybiórczo, co oznacza, że nie każdy objaw może się u Państwa pojawić.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że osoba jest zakażona koronawirusem, należy zgłosić się (telefonicznie) do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w której złożyli Państwo deklarację wyboru lekarza i pielęgniarki, a przypadku kobiet także położnej. 

Jeżeli nie mają Państwo złożonej deklaracji do żadnej palcówki udzielającej porad w ramach NFZ, można złożyć deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej do najbliższej swojego miejsca zamieszkania placówki poprzez konto IKP (Internetowe Konto Pacjenta) – posiada je każdy obywatel i należy to konto aktywować. Jeśli sami nie potrafimy poruszać się w Internecie, najlepiej poprosić członka rodziny, który radzi sobie z technologiami cyfryzacyjnymi i pomoże Państwu dostać się do profilu.

Dla ułatwienia:

W ramach teleporady po przeprowadzonym wywiadzie, lekarz wystawi drogą elektroniczną skierowanie na badanie wymazu z nosogardzieli, by potwierdzić ewentualne zakażenie. Otrzymają Państwo nr elektronicznego skierowania oraz informację o punktach pobrań wymazów.

W momencie wystawienia skierowania są Państwo zobligowani do odbywania kwarantanny, a w przypadku wyniku dodatniego nakładana zostaje na Państwa izolacja, a na domowników kwarantanna. Lekarz POZ podczas trwania izolacji skontaktuje się z Państwem minimum 2 razy, w celu oceny stanu zdrowia oraz zdjęcia lub przedłużenia izolacji. Może także się z Państwem kontaktować pracownik Sanepidu.

Uwaga:

Kwarantanna jest zawieszona na czas dotarcia do punktu wymazowego i powrót do domu.

Czym jest teleporada?

To wizyta, która odbywa się zdalnie bez wychodzenia z domu, w formie rozmowy telefonicznej, czatem z lekarzem poprzez łącza internetowe, czy wideowizyty, czyli rozmowy twarzą w twarz za pomocą kamery internetowej. Podczas takiej teleporady, jeśli pacjent nie wymaga osobistego badania, otrzymuje e-receptę, e-skierowanie, czy e-zwolnienie od pracy.

Jak należy przygotować się do teleporady?

Szanowni Państwo,

jeśli stan zdrowia nie pozwala na samodzielny dojazd do miejsca pobierania wymazów, należy zgłosić to lekarzowi podczas teleporady.

W takim wypadku skieruje on do miejsca zamieszkania Państwa karetkę, z której pracownik pobierze wymaz w warunkach domowych.

Punkty wymazowe  typu „drive-thru” i „walk-thru” przyjmują osoby, które mają skierowania wystawione przez:

Listy aktywnych punktów na stronie internetowej:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran

Jak należy przygotować się do badania?

Niedostosowanie się do powyższych zaleceń może skutkować błędnym wynikiem wymazu.

Jak i gdzie sprawdzić wynik wymazu? 

Po zalogowaniu na stronie głównej Państwa konta pojawia się komunikat o terminie końca obowiązkowej izolacji lub kwarantanny oraz wynik, jeśli już będzie zarejestrowany w systemie.

Obecnie czas oczekiwania na wyniki jest różny i oscyluje między 24 godziny do nawet 4 dób.

Jestem pozytywna/y! Co dalej?

Szanowni Państwo, jako pielęgniarka zalecam szczegółową analizę swojej domowej apteczki, jeszcze zanim zaistnieje niebezpieczeństwo zakażenia.

Podczas zakupów warto zabezpieczyć się w podstawowe leki, z uwagi na to, że podczas izolacji i kwarantanny nie wolno opuszczać Państwu miejsca zamieszkania.

O przestrzeganie Państwa izolacji, czy kwarantanny zadba policja i aplikacja, którą należy zainstalować na swoim telefonie i realizować komunikaty przez nią zawarte.

W apteczce domowej warto posiadać:

Uwaga:

Należy skrupulatnie kontrolować, kiedy mogą się skończyć leki stałe i odpowiednio wcześniej zgłosić się po recepty. Trzeba pamiętać, że obecnie lekarze i pielęgniarki są bardzo obłożeni pracą i zazwyczaj nie ma możliwości wystawienia recepty od tzw. „ręki”.  Warto dowiedzieć się w swojej przychodni ile wynosi czas oczekiwania na teleporadę lub uzyskanie kodów do recept drogą mailową, o ile Państwa placówka oferuje taką opcję.

Szanowni Państwo nie należy brać medykamentów bez konsultacji z pielęgniarką lub lekarzem. Ale ważne, by je posiadać, aby w momencie teleporady móc po nie sięgnąć.

Ku przypomnieniu i przestrodze.

Zakażenie koronawirusem to nie jest zwykły katar, ani przeziębienie, choć dzieci i niektórzy szczęśliwcy przechodzą zakażenie skąpoobjawowo lub bezobjawowo.

Jako pielęgniarka, w opiece nad chorym w warunkach domowych zalecam:

Podczas gorączki: Starajmy się jej nie zbijać za wszelką cenę, gdy nie przekracza 38,0 stopnia Celsjusza. Niezwykle ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu – około 2,500 litra wody, najlepiej niegazowanej dla osoby dorosłej. Gdy problem dotyczy członka rodziny w wieku podeszłym, należy także zwrócić uwagę, czy oddaje mocz i w jakiej ilości.

Gdyby zaistniała sytuacja, że nie oddaje moczu lub jest go bardzo mało, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką w sprawie dalszego postępowania.

Bóle mięśni i kostne: Paracetamol jest standardowym rozwiązaniem.

Uczucie duszności: częste wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa chory.

Wiele osób kupuje urządzenia do pomiaru wysycenia krwi tlenem tzw. pulsoksymetry. Należy pamiętać, że jest to urządzenie, które w rękach laika może nie dać wiarygodnych pomiarów.

Należy pamiętać:

Pacjent z POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc) będzie miał inne pomiary niż 30- latek, który jest sportowcem.

Alarmowym poziomem SpO2 jest wynik poniżej 90%.

W razie:

Warto przygotować sobie informacje zebrane na jednej kartce, np.

Chorowałam ……………………

Choruję ………………………..

Jestem uczulony na …………..

Proszę o powiadomienie o moim stanie zdrowia osoby:

dane (imię i nazwisko oraz nr telefonu)  ……………….

Uwaga:

Z uwagi na bardzo dynamiczną sytuację epidemiologiczną, rozporządzenia rządowe często zmieniają się. Należy zatem śledzić na bieżąco informacje pojawiające się w poniższych linkach.

mgr pielęgniarstwa Katarzyna Kowalska

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Artykuł ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznej, zawartych na stronie internetowej Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe,  należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

 Źródła:

https://pacjent.gov.pl

www.ptpaio.pl/dokumenty/59.pdf

https://www.mp.pl/covid19/zalecenia-pacjenci/250632,informator-dla-pacjentow-na-temat-samodzielnej-rehabilitacji-po-przebyciu-covid-19

https://imid.med.pl/files/imid/Dla%20Pacjenta/Poradnik%20dla%20pacjent%C3%B3w.pdf https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/narodowy-fundusz-zdrowia-przedstawia-krotki-przewodnik-po-dostepnych-rodzajach-transportu,7846.html

Exit mobile version