Site icon Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Czy katalog wyłączeń od pracy przy zwalczaniu epidemii jest wiążący, czy też pracownik może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii pomimo przynależności do jednej z grup, o których mowa a art. 47 ust. 3 ustawy

Odpowiadając na to pytanie przypomnę kto zgodnie z ustawą nie podlega skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii:

3. Skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii nie podlegają:

1) osoby, które nie ukończyły 18 lat bądź ukończyły 60 lat;

2) kobiety w ciąży;

2a) osoby samotnie wychowujące dziecko w wieku do 18 lat;

2b) osoby wychowujące dziecko w wieku do 14 lat; 

2c) osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego;

3)osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy;

4) inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi;

5) osoby, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 152), oraz posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto należy zwrócić uwagę na ust. 3a tego przepisu, ponieważ stanowi kolejne wyłącznie. Skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii nie podlega jeden z rodziców, który ma dziecko w wieku powyżej 14 lat, jeżeli dziecko wychowywane jest przez oboje rodziców, którym przysługuje władza rodzicielska. Należy również zwrócić uwagę, że obojgu rodzicom musi w tej sytuacji przysługiwać władza rodzicielska, czyli dotyczy to dziecka w wieku od 14 do 18 lat, ponieważ władza rodzicielska przysługuje rodzicom do uzyskania pełnoletności dziecka. 

Treść tego przepisu:

3a. W przypadku gdy dziecko w wieku powyżej 14 lat jest wychowywane przez dwoje osób, którym przysługuje władza rodzicielska, do pracy przy zwalczaniu epidemii może zostać skierowana wyłącznie jedna z nich.

Odpowiadając na pytanie: uważam, że pracownik należący do grona osób wskazanych w ustawie jako wyłączone od walki z epidemią nie może zostać skierowany do prac wbrew ustawie.

Dlaczego:

spójrzmy na brzmienie ustępu 1 art. 47: 1.  Pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. 

Pojawia się słowo mogą- a zatem: a contrario nie muszą.

Natomiast ust. 3 zaczyna się następująco: Skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii nie podlegają ….

Ustawodawca wypowiedział się w tym zakresie jasno. Wyłącza te osoby bez wyjątku. Nie pozostawił w tym zakresie organowi wydającemu nakaz jakiegokolwiek pola manewru.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że osoby należące do grona osób wskazanych w ustępie 3 są zgodnie z obowiązującym brzmieniem ustawy definitywnie wyłączone z obowiązku pracy przy zwalczaniu epidemii. 

Odpowiedzi udzielił pan Marcin Ratajczak radca prawny – autor bloga Okiem Mecenasa i Jak założyć NZOZ.

Okiem Mecenasa i Jak założyć NZOZ.
Exit mobile version