Po co nam petycja w sprawie ochrony zdrowia pielęgniarek i położnych ? 

Po co nam petycja w sprawie ochrony zdrowia pielęgniarek i położnych ? 

Co to jest choroba zawodowa? 

Jakie są przyczyny powstania i czynniki wywołujące taką chorobę?

Według definicji Wikipedii:

Choroby zawodowe to grupa chorób spowodowanych działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. Powstają wskutek stałego przebywania ciała w niedogodnej pozycji, systematycznego wykonywania forsownych czynności lub regularnego przebywania w otoczeniu zawierającym czynniki szkodliwe dla zdrowia (hałas, nieodpowiednie oświetlenie, zapylenie, promieniowanie, związki chemiczne, zwiększone obciążenie psychiczne i fizyczne itp.).
Czyli wyżej wymienione choroby, skutek ich powstania, przyczyny i miejsce występowania, można powiązać z pracą pielęgniarki/rza, bądź położnej. Czyż nie?

Idźmy dalej, zaglądając do Wikipedii,

Choroby zawodowe występują po dłuższym okresie przebywania w niesprzyjających warunkach, a ich przebieg i leczenie jest równie długotrwałe. Są zazwyczaj chroniczne lub przewlekłe i często prowadzą do trwałej utraty zdrowia. Chorobami zawodowymi mogą być zarówno takie, które dotykają w różnym stopniu całość populacji, jak również choroby charakterystyczne – występujące tylko (lub głównie) w wybranych grupach zawodowych.

Patrząc na średnią wieku pracującychobecnie pielęgniarek, niewątpliwie każda/y z nas znajdzie u siebie objawy choroby związanej z wykonywaną pracą.

Czynnie pracujących pielęgniarek/-rzy jest ponad dwieście tysięcy, a podpisów pod petycją o ochronę naszego zdrowia potrzeba zaledwie połowę. 

Jaki jest efekt petycji ? 

Ponowiona drugi raz próba zebrania podpisów zderza się z grubym murem

Murem nie do przebicia. 

Co dzieje się z naszym środowiskiem ? czy naprawdę nie zależy Wam na własnym zdrowiu? Ta petycja została utworzona nie tylko dla mnie, dla Kasi, Zosi, Helenki. 

Tylko dla nas wszystkich. 

Czy jesteśmy tak zdrowe, niezniszczalne, nigdy nic nas nie bolało ?

Przyznam szczerze, nie rozumiem tego. 

Mnie kręgosłup boli coraz bardziej, od Kasi też wiem, że nie jest idealnie, Zośka postękuje przy każdym podnoszeniu stukilowych pacjentów. Nogi w żylakach ma coraz więcej z nas, coraz częściej kaszlemy przy użyciu środków dezynfekcyjnych, ogrom z nas cierpi na choroby tarczycy, można wymieniać bardzo długo.

Zgodnie z art. 4 Ustawy z 30 października 2002 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1205), w polskim prawie za choroby zawodowe uważa się jedynie choroby określone w wykazie chorób zawodowych określonym rozporządzeniem Rady Ministrów.

Wymienię wam kilka chorób, które są w wykazie ch. zawodowych:

  • Choroba mikrofalowa
  • Gorączka metaliczna
  • Ołowica
  • Pylica
  • Rozedma płuc
  • Zespół cieśni nadgarstka.

Międzynarodowa Organizacja Pracy uznaje, że „choroba zawodowa” oznacza chorobę będącą wynikiem narażenia na działanie czynników ryzyka występujących podczas wykonywania pracy (art. 1 b Protokołu z 2002 do Konwencji Nr 181 z 1981).

Czy zatem nasze kręgosłupy nie są codziennie narażone na działanie czynników ryzyka podczas pracy przy podnoszeniu, przenoszeniu chorych ?

Praca pod presją, nocne dyżury, kontakt z niebezpiecznymi substancjami – to tylko niektóre czynniki, które wpływają negatywnie na stan zdrowia pielęgniarek w każdej specjalności. 

W tej pracy zagrożeń zawodowych jest zbyt dużo, dlatego pielęgniarki powinny wiedzieć, na co są narażone oraz jak ustrzec się przed ryzykiem związanym z wykonywaniem swoich obowiązków.

Mnogość obowiązków i warunki pracy to ryzyko zawodowe.

Pielęgniarki/rze w swojej codziennej pracy udzielają świadczeń medycznych o szerokim zasięgu – podejmują działania z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych, leczniczych, diagnostycznych, rehabilitacyjnych, a także promocji zdrowia oraz profilaktyki chorób. Pracują nie tylko w dni powszednie, ale również w niedziele i święta, w systemie jedno- lub dwuzmianowym, nierzadko w różnych porach dnia. 

Ze względu na wykonywane obowiązki są narażeni na szereg zagrożeń i niebezpieczeństw, które mogą wiązać się z ryzykiem doznania czasowego bądź trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Od nas samych zależy, czy może się zmienić lista chorób zawodowych, czy dalej będziemy narzekać w kuluarach pracy, czy w social mediach. 

Popatrzmy na siebie, zadajmy sobie pytanie. 

Czy ja jestem tak zdrowa, żeby nic nie robić, czy może jednak pójdę w kierunku zmian, zmian dla siebie ?

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroby_zawodowe  
https://everethnews.pl/newsy/na-jakie-zagrozenia-zawodowe-narazone-sa-pielegniarki/ 

Przypominamy, że petycję mogą podpisać wszyscy, nie tylko przedstawicie naszego zawodu.

Nasza petycja:
https://www.petycjeonline.com/ochrona_zdrowia_pracujcych_pielgniarek_i_poonych?a=2

Instrukcja jak podpisać: https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2020/01/20/ochrona-zdrowia-pracujacych-pielegniarek-i-poloznych/

Proszę zostaw odpowiedź

2 komentarze do wpisu „Po co nam petycja w sprawie ochrony zdrowia pielęgniarek i położnych ? ”

  1. Witam, myślę że petycja na papierze w szpitalach byłaby lepszym rozwiązaniem. Pielęgniarki są przemęczone i nie mają czasu na bieżąco sprawdzać co się dzieje w necie… Ostatnio spotkałam moja prawie 60 letnia koleżankę, wyglądała jak wrak człowieka, zmęczona do granic wytrzymalosci, z depresja, chorym kręgosłupem, tarczyca. Guzkami w piersi, nie wspomne o żołądku, żylakach. Wyjdzcie do pielęgniarek z tymi petycjami a podpisy się znajdą. Wiele pielęgniarek jest ledwo żywych.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.