„System ochrony zdrowia, podobnie jak ciężko chorzy pacjenci, nie może pozwolić sobie na wydłużanie oczekiwania na leczenie. Ogłaszając Narodowy Kryzys Zdrowia, przedstawiliśmy decydentom diagnozę „Polska to chory kraj” wraz z postulatami pokazującymi, że „wspólnie możemy go uleczyć”.
Można odnieść wrażenie, że dotychczasowe reakcje rządzących to pudrowanie dramatycznie wyglądającej rzeczywistości. Dlatego w ramach kontynuacji naszej akcji społecznej pójdziemy do każdego posła i senatora. Dziś (19 lutego) spotkaliśmy się z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz wiceministrem Januszem Cieszyńskim. Wręczyliśmy trzy projekty ustaw i poinformowaliśmy o podejmowaniu partnerskiego dialogu z każdym z parlamentarzystów.”
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe informuje, że kampania społeczna #polskatochorykraj nadal trwa.
Zaczynając od Ministra Zdrowia, mamy zamiar wraz z partnerami dotrzeć do posłów i senatorów, by uświadomić im, że wobec społeczeństwa są zobowiązani mandatem społecznym, a zdrowie Polaków powinno być priorytetem.
Podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia, przede wszystkim omawialiśmy zmiany systemowe, a raczej ich skutki. Uwolnienie limitów w AOS jest, w naszym odczuciu, tylko pozornym ruchem, gdyż dotyczy tylko wizyt pierwszorazowych.
Jako interesariusze oraz „adwokaci” pacjentów chcemy zaznaczyć, że to rząd ma narzędzia, by kreować i wprowadzać rozwiązania.
Jako grupa ekspertów chętnie doradzamy oraz podajemy gotowe pomysły. W merytoryczny sposób chcemy spowodować zmiany w systemie, by pacjent był w centrum naszych działań.
W edukacji parlamentarzystów, w ich biurach poselskich, jak i podczas wizyty w Ministerstwie Zdrowia uczestniczą przedstawiciele:
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe,
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie,
Fundacja My Pacjenci,
Fundacja Światło dla Życia,
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych,
Porozumienie Rezydentów
Wsparcie deklarują także: Fundacja Alivia, Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska, Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii, „To nie z mojej karetki”, Fundacja 3-4-start.
Panu ministrowi i Panu wiceministrowi zdrowia przekazane zostały projekty ustaw dotyczące:
- zwiększenia finansowania ochrony zdrowia,
- określenia maksymalnego czasu oczekiwania na udzielenie świadczenia gwarantowanego,
- połączenia działań Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Projekty te mogą być dla parlamentarzystów inspiracją oraz punktem wyjściowym do rozpoczęcia procesu legislacyjnego.
Panowie reprezentujący Ministerstwo Zdrowia otrzymali również manifest z postulatami. Taki pakiet dostanie każdy odwiedzany przez uczestników akcji poseł i senator.
Zdrowie nie ma barw politycznych!