Site icon Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

System opieki w Wielkiej Brytanii

System opieki środowiskowej oraz długoterminowej w Wielkiej Brytanii jest szeroko rozwinięty. W zależności od potrzeb indywidualnych pracownik socjalny ocenia sytuację (assesment) i określa w jakim stopniu osoba wymaga opieki np.:

Początkowo osoba może otrzymywać wizyty opiekuna medycznego lub pielęgniarki kilka razy w tygodniu w zależności od potrzeb. Działa to podobnie jak w Polsce. 

Jeżeli pracownik uzna, że pacjent wymaga bardziej zaawansowanej opieki aplikuje o umieszczenie osoby w domu opieki. Osoba zainteresowana musi mieć kolejną ocenę oraz otrzymać kopię oceny. 

W zależności od sytuacji pobyt w domu opieki może być darmowy lub płatny. 

Zgodnie z prawem w Wielkiej Brytanii podopieczny powinien być traktowany z godnością i szacunkiem. 

Przepisy są bardzo restrykcyjne a wszystko kontroluję CQC (Care Quality Commission). Zadaniem CQC jest chronić praw każdej jednostki, strzec przed zaniedbaniem i przemocą. Istotną sprawą jest, czym jest zaniedbanie i przemoc wg prawa w Wielkiej Brytanii. 

Do zaniedbań zaliczamy: 

Natomiast do przemocy zaliczamy:

Prawo mówi również o kierowaniu się dobrem dla rezydenta, jeżeli nie ma on zdolności do podejmowania decyzji o sobie. 

Jeżeli rodzina/opiekun (lub inna osoba) ma wątpliwości, co do jakości opieki, w pierwszej kolejności kieruje się do pielęgniarki (nurse), jeżeli pielęgniarka zignoruje sytuację, w następnej kolejności jest nurse manager, która zarządza domem opieki i kolejno (jeżeli znowu sprawa jest zignorowana), do lokalnego urzędu o pomoc, a następnie do komisji CQC. Sprawy zaniedbań i agresji wobec pacjentów są bardzo poważnie rozpatrywane, a konsekwencją może być zakaz wykonywania pracy w opiece, a nawet zakład karny. 

Od opiekuna do pielęgniarki

Aby zostać opiekunem medycznym w UK, oprócz znalezienia oferty pracy (o którą nie trudno), należy również dostarczyć świadectwo niekaralności (ważne 3 m-ce) oraz referencje od dwóch poprzednich pracodawców. 

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie tzw. Induction (1-2 dni). Obowiązkowym szkoleniem jest podnoszenie i przemieszczanie pacjentów. Szkolenie to, powinno się powtarzać co roku i obowiązuje każdego pracownika. Trening polega na nauce obsługi podnośnika (hoist) oraz przemieszczanie pacjentów na tzw. slide sheet . Każdy rezydent jest poddany ocenie ryzyka (risk assessment) i w zależności od wyniku potrzeba do niego 1 lub 2 opiekunów. 

Za wykonywanie czynności w pojedynkę, które powinny być wykonywane w dwie osoby można być nawet dyscyplinarnie zwolnionym z pracy (przemoc fizyczna). 

Do obowiązków opiekuna w domu opieki należy:

W zależności od miejsca pracy (szpital, dom opieki, przychodnia) obowiązki opiekuna mogą się różnić.

Dalszym krokiem w rozwoju może być uzyskanie dyplomu NVQ (1,2,3) na prośbę pracodawcy lub samego zainteresowanego. 

Poprzez podnoszenie swoich kwalifikacji opiekun może zostać asystentem pielęgniarki, co również przekłada się na wyższą stawkę godzinową. 

Asystent pielęgniarki oprócz swoich podstawowych obowiązków uczestniczy również w niektórych czynnościach medycznych np. pobiera krew lub rozdaje leki. 

Ze względu na duże braki obsady pielęgniarskiej asystent może dalej się kształcić, aż do uzyskania dyplomu pielęgniarki. 

Pracodawcy w domach opieki starają się zachęcić odpowiednią stawką godzinową (dużo wyższą niż w szpitalu). 

Zadaniem pielęgniarki w domu opieki jest: 

Z moich obserwacji mogę stwierdzić, że praca pielęgniarki w dużej mierze składa się z umiejętnego zarządzania zespołem, komunikacji z rodziną, a także kontaktu z innymi pracownikami medycznymi. 

Na barkach pielęgniarki również spoczywa organizacja transportu dla rezydentów, nie tylko na wizyty u lekarza, ale także na zajęcia poza domem opieki, czy wizyty w domu rodzinnym. Istnieje również ICU, na którym osoby są tylko przejściowo (2 tygodnie do miesiąca), w celu rekonwalescencji i powrotu do domu. 

Na tym odcinku, osoby są bardziej samoobsługowe i mobilne, wymagają wsparcia w powrocie do przemieszczania się, edukacji oraz wsparcia duchowego w obecnej sytuacji. 

Na zakończenie jako ciekawostkę dodam, że każdy rezydent jest również oceniany pod względem ryzyka zachłyśnięcia (chocking risk assessment). 

W trakcie studiów oraz pracy nie spotkałam się ze stosowaniem zagęszczacza do płynów. Każdy, kto pracuje w opiece zna to uczucie stresu ryzyka zachłyśnięcia się przez pacjenta. Dzięki stosowaniu diety o odpowiedniej konsystencji oraz płynów z zagęszczaczem możemy uniknąć poważnych w skutkach zdarzeń. 

Wyróżniamy 3 stadia, które mówią nam ile łyżeczek zagęszczacza mamy dodać:

Poniżej zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku jak działa Social Care:   

https://www.nhs.uk/conditions/social-care-and-support/how-can-i-get-social-care-support/

Przemieszczanie pacjentów na sidle sheet https://www.youtube.com/watch?v=pcFcNnN3hDY

Źródła: 

https://www.nhs.uk/pages/home.aspx

http://www.cqc.org.uk

http://www.hse.gov.uk

Exit mobile version