Czy chorą Polskę stać na opiekę pielęgniarską?

Czy chorą Polskę stać na opiekę pielęgniarską?

Pielęgniarstwo to profesja, której wykonywanie wiąże się z szeroko pojętą opieką nad pacjentem. Pielęgniarki podejmują wszechstronną edukację akademicką trwającą odpowiednio długo, by zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług. 

Swoim pacjentom świadczą wyspecjalizowane świadczenia, bowiem posiadają jedyny w swoim rodzaju zasób wiedzy, umiejętności, kwalifikacji, czy też sprawdzonych teorii jako podstawy praktyki. 

Są zawodem autonomicznym, wyróżnia ich aktywna i zwarta profesjonalna organizacja, a także poczucie odpowiedzialności za jakość praktyki, dokonane wybory i działania. 

Czy Państwo wiedzą,  że uznanie pielęgniarstwa za profesjonalny zawód zostało dowiedzione przez edukację pielęgniarek oraz innowacje? 

Na całym świecie, pielęgniarstwo rozwija się dzięki wiedzy, jaką pozyskują pielęgniarki, a także dzięki rozwojowi procedur pielęgniarskich oraz wytycznych pielęgniarskich towarzystw naukowych. 

Współczesne pielęgniarki pragną, by ich wysokie kompetencje i posiadane doświadczenie zawodowe było w pełni wykorzystywane na polskim rynku zdrowia. 

Pielęgniarki nie boją się odpowiedzialności, chcą przyjmować nowe kompetencje, chcą pracować i doskonale wiedzą na czym ma polegać ich praca. Zależy im na pacjencie, każdym, na tym, by poprawić stan jego zdrowia. 

Pacjenci powinni wiedzieć, że polskie pielęgniarki są świetnie wykształconymi profesjonalistami. 

Niestety chory system opieki zdrowotnej w Polsce degraduje pozycje pielęgniarki, a tym samym odbiera pacjentom szansę na profesjonalną i holistyczną opiekę jakiej niezmiernie potrzebują. 

Działania pielęgniarskie to system naczyń połączonych, które zapewniają stabilizację w sektorze Ochrony Zdrowia. 

Pozycja tego zawodu wciąż jest niedoceniana zarówno przez instytucje rządzące, jak również przez pracodawców. 

Kompetencje pielęgniarek są marnotrawione, poprzez delegowanie czynności niższych. 

Nie oszukujmy siebie samych i ludzi. 

Społeczeństwo się starzeje równie szybko jak kadra pielęgniarska. 

Istnieje drastyczna potrzeba profesjonalnej opieki pielęgniarskiej, której ze względu na braki kadrowe, system nie jest w stanie zapewnić. 

Dlatego poprawa sytuacji polskiego pielęgniarstwa stanowi ogromne wyzwanie dla resortu zdrowia i instytucji zarządzających. 

Najważniejszym jest, aby wzrastała świadomość, iż pogarszająca się sytuacja na rynku pielęgniarskim wpływa na obniżenie jakości opieki i stanowi bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia człowieka – wartości najwyższej. 

Minimalne normy zatrudnienia to minimalne bezpieczeństwo dla pacjentów. 

Dlatego dziś apelujemy o ponad polityczny konsensus w trosce o jakość życia i zdrowia obywateli Polski. 

Stać nas na spełnianie standardów europejskich w zakresie profilaktyki zdrowotnej, jakości i dostępności usług medycznych, jak też efektów leczenia, wyrażonych w postaci wskaźników wyleczalności. 

Nie krytykujemy, a stwierdzamy fakty. 

Nie atakujemy, a w rozpaczliwej formie zapraszamy do działania. 

Apel środowisk medycznych, jak również najważniejsze informacje o kampanii społecznej dostępne są na specjalnej stronie internetowej www.polskatochorykraj.pl

Wejdź i podpisz manifest jeszcze dziś.

Pozdrawiam,

Członek Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, autorka bloga Pielęgniarką Być,

Ewa Cieślik

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: