Drony w medycynie.

Drony w medycynie.

Pierwsze bezzałogowe statki powietrzne pojawiły się na niebie już w dziewiętnastym wieku.

Konstrukcja oparta na balonie wypełnionym gazem lżejszym od powietrza, jak i późniejsze konstrukcje, z silnikami spalinowymi, miały zastosowanie głównie w meteorologii i w wojsku, a w zasadzie przede wszystkim w działaniach wojskowych.

Służyły głównie jako sterowane modele. Inne zastosowanie to bezzałogowa obserwacja terenu zajętego przez wroga.

Dopiero rozwój elektroniki oraz systemów stabilizacji i sterowania dronami pozwolił na szersze wykorzystanie urządzeń do celów cywilnych.

Oprócz zabawy i przyjemności sterowania bezzałogową maszyną, drony pozwalają na obserwację z wysokości miejsc, w które człowiek nie może dotrzeć z różnych powodów: czy w związku z ukształtowaniem terenu, czy np. skażenie środowiska (niedawno minęła rocznica awarii elektrowni w Czarnobylu. Obserwacja uszkodzenia bloku elektrowni bez udziału pilota nie naraziłoby go na śmiertelne promieniowanie, jakie miało miejsce 34 lata temu).

Z usług dronów korzystają już firmy pocztowe. Firma Amazon szykuje się do rozwożenia przesyłek drogą powietrzną.

Czy drony maja szansę na zastosowanie w medycynie?

Drony w medycynie już są wykorzystywane.

W Szwajcarskim mieście Lugano używane są w trudnym terenie bezzałogowe maszyny do transportu próbek pobranej krwi do analizy. Drony są również używane do transportu krwi.
Technicznie nie ma żadnych przeszkód.

Drony wyposażono w specjalne pojemniki na przewożony materiał. Zapewnione są odpowiednie warunki do transportu, tak samo jak w przypadku transportu krwi konwencjonalnymi metodami.
Temperatura próbek jest monitorowana w trybie ciągłym i kontrolowana zarówno przez urządzenia i termometry na dronie, jak i na urządzeniu w rękach operatora.

W przypadku jakiejkolwiek przerwy w ciągłości pomiarów parametrów panujących warunków, czy w przypadku dużych wahań temperatury, czy ciśnienia, przewożone próbki są dyskwalifikowane.

Jedna z bardzo znanych firm kurierskich wykorzystuje swój potencjał logistyczny oraz drony do transportu próbek medycznych między szpitalami w Karolinie Północnej.

Dzięki bezzałogowym maszynom, transport krwi w Rwandzie , w bardzo trudnym terenie, gdzie transport metodami konwencjonalnymi byłby utrudniony, a nawet niemożliwy, przyczynił się do uratowania wielu osób.

Dron jest statkiem bezzałogowym, co nie daje możliwości użycia go w ratownictwie medycznym.
Jednakże, za pomocą dronu można transportować niezbędny sprzęt ratowniczy w miejsce udzielania pomocy.

Przykładem może być zespół pracujący przy uniwersytecie William Carey University College of Osteopathic Medicine, gdzie zespół dwóch lekarzy już od pięciu lat pracuje przy projekcie HiRO.
Jest to rozwinięcie poprzedniego projektu, wykorzystującego media społecznościowe podczas sytuacji kryzysowych. W tym przypadku, projekt HiRO ( Healthcare Integrated Rescue Operations) zakłada użycie zmodyfikowanego drona, przystosowanego do transportu pakietu medycznego w miejsce, w którym potrzebna jest pomoc medyczna, sprzęt, środki sanitarne (np. przy wybuchu epidemii eboli, itp.).

Szybkie testy diagnostyczne, w tym w kierunku obecności wirusa HIV oraz transport próbek krwi umożliwiający szybką diagnostykę, to kolejne rewolucyjne zastosowanie dronów w medycynie.

Z powodzeniem wykorzystywane są w rejonach, w których liczba zakażeń jest wysoka, a brak dostępu do szybkiej diagnostyki wpływa na zbyt późno wprowadzane leczenie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych z sukcesem wykorzystała drony do zrzutów niedostępnych do tej pory środków antykoncepcyjnych w części subsaharyjskiej Ghany. Inne kraje w Afryce, również rozważają taką formę dystrybucji i edukacji poprzez zrzuty zarówno samych środków antykoncepcyjnych, jak i materiałów edukacyjnych w formie pisanej oraz czytelnych piktogramów.

Dron nie zastąpi człowieka Żadne urządzenie nie zastąpi wykwalifikowanego i doświadczonego personelu medycznego.
Jednak jego przemyślane użycie może znacząco wpłynąć na szybkość udzielenia pomocy, czy też może pomóc we wstępnej analizie rozmiarów tragedii i pozwolić dostosować zakres i ilość koniecznych środków w celu zabezpieczenia miejsca wypadku.

Jakie zastosowania dronów w Ochronie Zdrowia Państwo wskazali by za możliwe?

Prosimy dać upust wyobraźni i inwencji, bo technika jest z nami i ma nam służyć.

Piotr Romanowski
Członek
Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe

Źródła:
,,Wykorzystanie dronów w medycynie’’, Oliwia Lewandowska, FilipKrokosa, WPiA UMK
https://www.wmcarey.edu/news/2015-10-15/Carey-Medical-College-Develops-Fully-Equipped-Telemedical-Drone
,,Using drones to save lives in Malawi’’ https://www.bbc.com/news/world-africa-35810153

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: