8 maja – Dzień Polskiej Położnej

8 maja – Dzień Polskiej Położnej

W 1991 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Położnych  dzień 5 maja ustanowiło jako Międzynarodowy Dzień Położnej.

Jednak polskie położne samodzielnie, nieoficjalnie jako Dzień Polskiej Położnej przyjęły datę  8 maja, dzień urodzin Stanisławy Leszczyńskiej chcąc  w ten sposób uczcić pamięć dla tej zasłużonej polskiej położnej i Służebnicy Bożej Kościoła katolickiego.

Stanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 r. w Łodzi. W 1920 rozpoczęła naukę w Szkole Położniczej w Warszawie, kończąc ją z wyróżnieniem w 1922 r.

Podczas okupacji niemieckiej, 17 kwietnia 1943 r. Stanisława i jej córka Sylwia zostały wywiezione do KL Auschwitz-Birkenau.

W KL Birkenau, aż do wyzwolenia w dniu 27 stycznia 1945 r. pracowała jako położna (więzień nr 41335),  gdzie przyjęła ok. 3000 porodów. Nazywana była tam „Mateczką”, chrzciła „z wody” każde dziecko przychodzące na świat.

Czyniła to wbrew niemieckim lekarzom i urągającym godności ludzkiej warunkom. Noworodkom, których matki nie miały właściwej laktacji organizowała pokarm od mamek. Dzięki jej działaniom pełnym oddania i wielkiego profesjonalizmu, przeżyło wiele dzieci narodzonych pod koniec działalności Auschwitz.

Ta bohaterska położna zmarła 11.03.1974 r. w Łodzi.

W 1992 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Stanisławy Leszczyńskiej.

Źródła:

https://www.gosc.pl/doc/3647748.Mateczka-z-Auschwitz
https://www.rodzicpoludzku.pl/Wiedza-o-porodzie/Stanislawa-Leszczynska-Historia-niezlomnej-poloznej-i-3000-narodzin-w-czasach-Zaglady.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82awa_Leszczy%C5%84ska

              Jeszcze raz, Polskim Położnym, zarówno Paniom, jak i Panom,

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe życzy

wiele satysfakcji z wykonywania tego pięknego zawodu, uznania ich kompetencji i pracy poprzez gratyfikacje finansowe, uśmiechu na co dzień

i wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym.

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: