„Sierotka Marysia w POZ, czyli Medycyna Szkolna”

„Sierotka Marysia w POZ, czyli Medycyna Szkolna”


Czyli…. w poszukiwaniu reformy, która miała poprawić opiekę nad uczniami.

Po wprowadzeniu ustawy, na którą czeka środowisko, pielęgniarka ma mieć mniejszą liczbę uczniów pod opieką (projekt zakłada obniżenie liczby uczniów na etat przeliczeniowy pielęgniarki z 880–1100 obecnie do 700–750).

Krajowe Stowarzyszenie Pielęgniarek Medycyny Szkolnej już w 2016 roku przygotowało „Strategię opieki nad uczniami w wieku szkolnym i środowisku nauczania i wychowania”.

Problem opieki medycznej w szkole był analizowany przez NIK i wnioski nie napawają optymizmem.

Na podstawie badań stwierdzono ogromne pogorszenie ogólnej sprawności fizycznej uczniów w porównaniu do urodzonych we wcześniejszych latach.

Każda dekada, to spadek wydolności, szybkości, w każdej dziedzinie sportowej.

Dzieciom bowiem, grozi kalectwo, jeśli nie zapewnimy im codziennej porcji ruchu.

Aby odwrócić niekorzystne trendy, należy także zwrócić uwagę na dodatkowy problem, jakim jest nieprawidłowe odżywianie.

W postrzeganiu społeczeństwa, pielęgniarka szkolna to higienistka, czyli pani, która sprawdza czystość, a jak boli brzuch, to da kropelki i raz na jakiś czas zmierzy wzrost i wagę, a także przeprowadza  fluoryzację zębów.

Pielęgniarka jednak posiada umiejętności i wiedzę zdobytą w toku kształcenia licencjackiego oraz magisterskiego w dziedzinie psychologii, pediatrii, pedagogiki, profilaktyki zdrowotnej, dietetyki,  itp., itd.

Pielęgniarka w szkole to nie tylko opieka nad chorymi przewlekle uczniami i wykonywanie testów przesiewowych.

To szansa na indywidualną i grupową pracę z uczniami w kształtowaniu postaw prozdrowotnych. To większe bezpieczeństwo dla naszych dzieci.

Zapraszamy do przeczytania całości artykułu jutro, jak w każdą środę na blogu Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe na łamach portalu medexpress.pl  
http://www.medexpress.pl/sierotka-marysia-w-poz-czyli-medycyna-szkolna-czyli-w-poszukiwaniu-reformy-ktora-miala-poprawic-opieke-nad-uczniami/73171

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: