Site icon Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Wypowiedzenia umowy o pracę – sposoby i terminy, które warto znać

Odejście pracownika z firmy, czyli zakończenie stosunku pracy, wiąże się z rozwiązaniem umowy o pracę, na podstawie której odbywało się zatrudnienie.

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić z wielu powodów, zależnych zarówno od pracownika, jak i pracodawcy.

Wg Kodeksu Pracy (artykuł 30) stosunek pracy może zostać rozwiązany na kilka sposobów:

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najbardziej korzystne dla obu stron stosunku pracy, jeśli oczywiście dojdzie do porozumienia satysfakcjonującego obie strony.

Nie ma obowiązku podawania przyczyn wypowiedzenia, ani stosowania okresów wypowiedzenia.

Pracodawca i pracownik ustalają bowiem termin zakończenia umowy.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, zgodnie z Kodeksem Pracy obowiązują określone odgórnie okresy wypowiedzenia. Okres ten zależny jest od rodzaju umowy, na podstawie której nastąpiło zatrudnienie oraz czasu jej trwania.

W przypadku umowy na okres próbny:

W przypadku umowy na czas określony oraz na czas nieokreślony:

Dodatkowo, przy umowach zawartych na czas nieokreślony, pracodawca, rozwiązując umowę z pracownikiem, musi właściwie uzasadnić swoje działanie, czyli wskazać przyczynę wypowiedzenia, oraz pouczyć o prawie do odwołania się do sądu pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić z winy zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Przepisy pozwalają na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika:

Art. 53 § 1 K.p mówi, że pracodawca może rozwiązać stosunek pracy w trybie natychmiastowym, również :

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w sytuacji, gdy:

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wymiar zwolnienia wynosi:

1) 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;

2) 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (Art. 39).

Jednak przepisu tego nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Pracodawca nie może także wypowiedzieć umowy o pracę:

Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca.

W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy przysługuje prawo odwołania się do sądu pracy.

Zapraszam również do przeczytania artykułu – Porozumienie stron – czyli jak rozstać się z pracodawcą w zgodzie.

Exit mobile version