Relacja ze spotkania przedstawicieli SPC w Ministerstwie Zdrowia

Relacja ze spotkania przedstawicieli SPC w Ministerstwie Zdrowia

Dziś przedstawiciele Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe odbyli spotkanie w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.

W czasie spotkania udział brali po stronie Stowarzyszenia: Katarzyna Kowalska, Joanna Lewoniewska, Piotr Romanowski, Helena Dąbrowska i Ewa Cudzik. Po stronie Ministra Zdrowia: minister Józefa Szczurek – Żelazko oraz dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych Greta Kanownik.

Na spotkaniu były omawiane problemy uznania wykształcenia „Pedagogika w zakresie pedagogika medyczna- opieka paliatywna”,  jako wyższe wykształcenie medyczne. Tematyka dotyczy 5 -letnich studiów magisterskich utworzonych dla pielęgniarek na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach –  obecnie UJK. Poruszaliśmy również kwestie uznawania przez pracodawców innych specjalności pedagogiki, związanych z ochroną zdrowia.

Ponadto poruszaliśmy inne palące problemy pielęgniarek i położnych, których w środowisku nie brakuje. Spektrum rozmów obejmowało priorytetowe tematy, takie jak:

  • Krzywdząca Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych – głównie pielęgniarek i położnych.  Ustawa miała uatrakcyjnić zawód, m.in. przez zapewnienie godziwego wynagrodzenia wszystkim pielęgniarkom i położnym, a na daną chwilę mocno dzieli środowisko.
  • „Matki pakietu Szumowskiego” – nierówne traktowanie przez dyrektorów placówek medycznych, kobiet przebywających na zwolnieniu lekarskim oraz urlopie macierzyńskim. Tutaj szczególną uwagę poświęcono indywidualnej interpretacji prawa przez dyrektorów, niewypłacanie pakietów, złe przeliczenia należnego wynagrodzenia, odbieranie dodatków, np. stażowego.

Poproszono nas o dokładne przedstawienie każdego problemu z osobna w formie pisemnej.

Stowarzyszenie podejmie się spisania ich w dokumencie i przesłania na ręce Pani minister Józefy Szczurek – Żelazko, oraz poinformuje swoich czytelników o postępach w pracach.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe dziękuję przedstawicielom rozmów z ramienia Ministerstwa Zdrowia za konstruktywne rozmowy i liczy na współpracę dla dobra środowiska pielęgniarek i położnych.

Dziękujemy również Wam czytelnicy za wsparcie i wszystkie ciepłe słowa. To dla nas bardzo ważne. Dzięki temu utwierdzamy się w słuszności naszych działań.

Dziękujemy, że jesteście z nami.

Czas na fotorelację:

  

 

Proszę zostaw odpowiedź

3 komentarze do wpisu „Relacja ze spotkania przedstawicieli SPC w Ministerstwie Zdrowia”

  1. Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem tych feralnych studiów w Kielcach. Nabrano tylko na moim roku ok. 170 pielęgniarek (taki był warunek – prawo wykonywania zawodu), zgarnięto kasę i do niczego nie uznawane. Po ich ukończeniu (ja i kilka koleżanek z ,,mojego” szpitala) usłyszało od dyrektora (również prowadził na tym kierunku wykłady), że po studiach pedagogicznych nie uznaje magistra. Tyle tylko, że co najwyżej mogę uczyć młodsze pielęgniarki – wyjaśnienie z uczelni. Pisałam do ministerstwa, do dziekana i wszyscy odpisywali, że wszystko jest OK. Ukończyłam w 2006r. w Wydziale Nauk o Zdrowiu a dowiedziałam się, że mogę zmienić zawód na nauczyciela.

  2. Bardzo dobrze, że nareszcie dostrzeżono aspekt medyczno-pedagogiczny (profilaktyczny) w pracy pielęgniarek. Edukacja zdrowotna z uzależnieniami w WSP ZNP Warszawa również zawierała bardzo dużo zagadnień z zakresu medycyny i profilaktyki.Pielęgniarki z takim wykształceniem zostały obecnie potraktowane jak opiekunowie medyczni. Niesamowite kuriozum. To nie była pedagogika ogólna. Pielęgniarka to edukator zdrowia jak nie można docenić tego rodzaju studiów?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: