Zrobione!…Mamy odpowiedzi na Wasze pytania o pakiet Szumowskiego

Zrobione!…Mamy odpowiedzi na Wasze pytania o pakiet Szumowskiego

Tak jak zapowiadaliśmy, publikujemy odpowiedzi na Wasze pytania o tzw. pakiet Szumowskiego.

Odpowiedzi uzyskaliśmy bezpośrednio od osób, które podpisywały umowę z ministrem.

Komentarz ze strony OZZPiP
Komentarz ze strony NIPIP

 

OZZPiP i NRPiP jest reprezentantem naszej grupy zawodowej poprzez nadanie uprawnień na drodze ustawowej. Są to struktury niezależne w swojej działalności od pracodawców, od organów władzy państwowej, od samorządów i innych związków zawodowych.

Porozumienie między ministrem Łukaszem Szumowskim, a OZZPiP i NRPiP obowiązuje wobec pielęgniarek, położnych, które zatrudnione są w podmiotach leczniczych których świadczenia finansowane są z NFZ.

Nie ma jeszcze ostatecznych aktów wykonawczych do Porozumienia, więc należy zachować dużą ostrożność w wysuwaniu wniosków.

Przykład

IV transza dodatku „zembali” ( 4×400 ) to dla pracodawcy 1600zł

z tego piel/poł  otrzymuje około 1330 brutto

a około 920 zł netto

Gdy pielęgniarka/położna od 01 września 2018 otrzyma do zasadniczej kwotę nie mniejszą niż 1100 zł to w pochodnych ( dod. stażowy, nocny, świąteczny) uzyskuje tą samą kwotę brutto lub wyższą.

Jeśli nie ma tych dodatków i nie uzyskuje pochodnych to Porozumienie gwarantuje uzyskanie pełnej kwoty z 4 transz. Zasada podziału się nie zmienia.

1200 zł jest wyliczoną kwotą brutto z 4 transz. 1600 na etat =1330 zł z czwartej transzy

Np. 2000 podstawa do tej pory, dostajemy 1100 , z tego wysługa lat np. 10%  = 110 zł, czyli wychodzi 1210 i musimy dostać jeszcze wyrównanie do 1330.

 

Pielęgniarki zatrudnione w Domach Pomocy Społecznej nie otrzymają tych kwot do pensji, podobnie jak dodatku tzw. „zembalowego”, ponieważ  DPS –y  są finansowane nie przez NFZ tylko z środków samorządów lokalnych/budżetowych. To samo dotyczy Pielęgniarek zatrudnionych w Służbie Więziennej. Pielęgniarki zatrudnione w Stacjach Dializ otrzymają te przesunięcie, pod warunkiem, że nie są zatrudnione w formie podwykonawstwa.

Podkreślić należy, że zatrudnianie  pielęgniarek   w   tej   formie  jest    niezgodne  z prawem.  Wynika   to  z   Ustawy o działalności leczniczej i z Ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej.

W przypadku Pielęgniarek zatrudnionych w Stacjach Sanitarno – Epidemiologicznych oraz w Regionalnych Centrach  Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, również Porozumienie OZZPiP z z ministrem Szumowskim jest wiążące, ale należy pamiętać o wewnętrznych  przepisach obowiązujących w ww. placówkach.

Pielęgniarki i położne w miejscach, w których pracodawca jedną lub więcej  transz  porozumienia z 2015 roku już włączył do wynagrodzenia zasadniczego będą miały wyrównane włączenie do kwoty należnej. Np. jeśli do pensji zasadniczej włączono 500 zł, to obecnie należy dodać nie mniej niż 600 zł a w roku 2019 nie mniej niż dodatkowe 100 zł.

Przesunięcie środków z tzw. „dodatku zembalowego” realizuje podwyżki gwarantowane ustawą z dnia 08.06.2017 r., ponieważ zgodne jest to art. 3 ust.3. Ustawa jest aktem prawnym wyższej rangi od Rozporządzenia /zgodne z konstytucją/.

Zdaniem prawników, dyrekcje placówek ochrony zdrowia nie są zobligowane do wydawania aneksu   do  umowy   opiewającym  podniesienie  płacy  o  kwotę  wymienioną  w  porozumieniu z ministrem Szumowskim, ale wypłatę tych środków uczynić muszą.

OZZPiP i NRPiP czyni wszelkie starania, by była sprawowana kontrola nad prawidłowościami realizacji Porozumienia.

Natomiast organem kontrolnym po wprowadzeniu norm zatrudnienia będzie płatnik, czyli NFZ.

Porada pielęgniarska  będzie dotyczyła głównie  Pielęgniarstwa Rodzinnego  w  POZ, również w AOS oraz środowisku i jest związana z ordynowaniem kontynuacji leków.

Pielęgniarka po przeprowadzeniu wywiadu, zbadaniu pacjenta, wypisze recepty i świadczenie to będzie oddzielnie ewidencjonowane i wykazywane do NFZ oraz dodatkowo wyceniane. Ideą jest odciążenie lekarzy, jednak nie wykonywania za nich pracy, a oficjalnie udzieloną poradą dodatkowo wycenioną.

Na prośbę naszych czytelników umieszczamy bezpośrednie linki do porozumienia i zaznaczamy, że jesteśmy tylko pośrednikiem, a tekst zamieszczony powyżej jest wynikiem rozmów z osobami podpisanymi pod porozumieniem.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

grafika: creative common: free to share and edit

mix: Piotr Romanowski

Proszę zostaw odpowiedź

12 komentarzy do wpisu „Zrobione!…Mamy odpowiedzi na Wasze pytania o pakiet Szumowskiego”

 1. Nadal nie ma informacji jakie pensje beda miały pielegniarki na kontraktach. Ile wzrośnie pensja bo wiadomo ze nam pochodne nie przysługują

 2. Mam pyt….co z pielegniarkami, ktore obecnie przebywaja na na l4 ciazowym i otrzymuja zembalowe! co bedzie od września???z gory dziekuje za odp

 3. Nie ma także informacji o pielegniarkach/ położnych które są na zwolnieniach lekarskich, urlopach macierzynskich. Czy nadal są do dyspozycji dyrektorów tzn. w większości pielęgniarki / położne nie otrzymają dodatku?

 4. Trochę czekaliśmy na te odpowiedzi i szczerze to spodziewałam się czegoś lepszego, nie kilku zdań. Pytań było mnóstwo, a tu zaledwie kilka opisano… Zdecydowanie przeceniłam „pielęgniarki cyfrowe”

 5. Witam wszystkich… Pytań jest jeszcze więcej, niż mieliśmy możliwość zadać. Jesteśmy świadomi, że nie było czasu na to by na nie wszystkie odpowiedzieć, byliśmy tam tylko gościem. W tym tygodniu opublikujemy nasze wątpliwości. I teraz pytanie… Dlaczego Cyfrowe tam pojechały??? Bo nikt inny by tego nie zrobił. Nie dajemy się… Jak będzie trzeba będziemy pytać i pisać dalej… Ale rozporządzenie MUSI WEJŚĆ W ŻYCIE… My go nie firmujemy swoją organizacją… nie siedzieliśmy przy negocjacjach. My działamy na ile WY TEGO chcecie… Pozdrawiam wszystkich wytrwałych w zawodzie 🙂 Kasia Kowalska

 6. Obecnie nowoprzyjęta koleżanka ma wyższą podstawę niż ja po 33 latach pracy , bo durne prawo.Teraz znowu zostanę ukarana za to, że wychodzę do pracy w niedziele święta i na noce. Serdeczne dzięki mądralom z izb.

 7. Witam dopiero dołączyłam do stowarzyszenia mam pytanie czy ktoś cię orientuje czy pielęgniarki z medycyny pracy powinny dostać ,,dodatek zembali,, jesteśmy finansowani przez urząd marszałkowski ?

 8. Witam a co z pielegniarkami jeśli do pensji zasadniczej miały włączone dodatek zembalowski w kwocie 1003,01 zł to ile powinny dostać odsię pracodawcy(brak ( dod. stażowy, nocny, świąteczny) pozdr

  • Powinny mieć włączone 1100 zł, nie 1003. Pracodawca powinien dodać 96,99 zł. BY WYRÓWNAĆ. A od tej kwoty włączonej do podstawy ma zapłacić pochodne czyli za nocne, świąteczne itp. I na to dostanie dodatkowe pieniądze z NFZ, czyli fundusze, które miały być w czwartej transzy Zembalowego.

 9. A co z osobami przebywającymi na L4 w ciąży?

  Otworzyłam wczoraj konto i okazuje się że zamiast podwyżki otrzymałam OBNIŻKĘ. Dlaczego moja pensja się nie podniosła a wręcz została zmniejszona (podejrzewam że z uwagi na zabranie dodatku)?
  Bardzo to wszystko niesprawiedliwe i śliskie 😦 ciekawa jestem jak to wygląda od strony prawnej, czy pracodawcy wolno tak zrobić?

 10. O czym Państwo tu wogóle piszecie? Szpital Wojewódzki w Poznaniu. Od września nie ma wypłacanego ŻADNEGO „zembalowego”!!! Wcześniej kierownictwo Szpitala nie wypłacało „zembalowego” bo „odkładali” te pieniądze na „jakieś dziwne” fundusze. Proszę więc nie piszcie, że ktoś coś dostaje, tylko że POWINIEN dostać a nie dostaje!!!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: