Fikcja szczepień w Brytyjskich aptekach!!! Polemika z Panem mgr farmacji

Fikcja szczepień w Brytyjskich aptekach!!! Polemika z Panem mgr farmacji

Każdy z nas, jako przedstawiciel zawodu medycznego powinien stać po stronie szczepień. My jako Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe jesteśmy zdania, iż szczepienia są najlepszą profilaktyką, jaką dotychczas wynaleziono.

Niestety, mylne interpretowanie zachowań prozdrowotnych w innych krajach doprowadza do kuriozalnych sytuacji…

Pan Konrad Tuszyński w serwisie opieka.farm  podkreśla, iż szczepienia ochronne to najlepsze, co może nas spotkać w aptece i podpiera się badaniami, domaga się kursów szczepień i nowych uprawnień dla farmaceutów.

https://opieka.farm/doniesienia/dlaczego-szczepienia-w-aptekach-to-swietny-pomysl/

Wszystko OK, ale jak jest naprawdę???

Każdy z nas ma rodzinę lub znajomego na zachodzie Europy, coś co działa tam, nie koniecznie jest skuteczne u nas , widzimy to w wielu, jakże kreatywnych pomysłach…

Po pierwsze: w Wielkiej Brytanii szczepionka, o której mówimy, że się szczepi w aptekach, to szczepionka przeciw grypie sezonowej i jest ona zupełnie darmowa i ważny szczegół:

podaje się ją DONOSOWO !

Cytuję z danych oficjalnych NHS, :

,, Children aged 2 and 3 will be given the vaccination at their general practice, usually by the practice nurse.

Children who are 4 years old areal so eligible for flu vaccination provided they were 3 on 31 August 2017. These children should be offered the vaccination at their general practice.

Children in reception class and school years 1, 2, 3 and 4 will be offered their vaccination in school. In a couple of are a sit will be offered in primary care settings.

Children who are home educated will also be offered the vaccine, provided they are in an eligible school age group. Parent scan obtain information about arrangements from their local NHS England Public Health Commissioning team.”

( oferta szczepień NHS na 2017 rok )

NHS mówi jednoznacznie, kto i gdzie podaje szczepionkę przeciw grypie drogą donosową. 

Pacjent jest pod stałą opieką lekarza GP i przychodni, pielęgniarki, położnej i szkolnej.

U farmaceuty można ją tylko i wyłącznie odebrać za darmo, wykonanie szczepienia ( czy to drogą donosową, czy jako iniekcja). 

W artykule Pana Konrada Tuszyńskiego brak kluczowych informacji wprost ze źródła NHS, co  wprowadza czytelnika i społeczeństwo w błąd!!!

Ponadto, wszelkie szczepienia wg kalendarza szczepień dla dzieci i dorosłych odbywają się pod kontrolą pracowników przychodni i NHS oraz podawane są przez pielęgniarki (położne w określonych przypadkach).

Jeśli chodzi o szczepienia, dr Dr Paul Cosford, kierownik medyczny PHE, powiedział: „dzieciom przysługuje bezpłatna szczepionka w formie sprayu do nosa, nie zwlekajcie, ponieważ Wasza rodzina tego potrzebuje, szczepienie jest bezpłatne”. 

Kolejny artykuł to potwierdza!  „Zaszczepić się przeciwko grypie można w najbliższej przychodni. Można także samemu kupić szczepionkę w aptece i udać się z nią do lekarza rodzinnego (general practitioner). ”

Wiele przychodni w Wielkiej Brytanii w okresie jesiennym organizuje sesje darmowych szczepień.

Podsumowując, szczepienia są ważne, jednak polemika na temat badań naukowych, struktur organizacyjnych w innych krajach oraz to, czy farmaceuta powinien szczepić w aptekach, jest bezsensowna podczas, gdy liczy się zdrowie i życie naszych dzieci lub osób nam najbliższych.

Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której zysk jednej grupy zawodowej jest stawiany ponad bezpieczeństwo osób szczepionych. W dobie roszczeń sądowych i ruchów anty-szczepionkowych, ciekawi jesteśmy, którzy farmaceuci, zrobią kurs „Badań fizykalnych”, „Szczepień ochronnych” oraz szkoleń „  iniekcje i techniki podawania” oraz z „Resuscytacji krążeniowo- oddechowej” i weźmie na siebie odpowiedzialność za ewentualne powikłania.  Ciekawe co na to grupa zawodowa polskich lekarzy rodzinnych?

Życzymy powodzenia w forsowaniu tematu!

Powtórzymy jeszcze raz, to, że coś działa w innych krajach nie znaczy, że powinno działać w Polsce…

Dowody naukowe ? Proszę bardzo

https://scholar.google.pl/scholar?start=30&q=rola%20pielegniarki%20szczepienia&hl=pl&as_sdt=0%2C5#d=gs_qabs&p=&u=%23p%3DWTj7ZdvYPuoJ

http://www.czytelniamedyczna.pl/5590,zalecenia-dotyczace-szczepien-przeciwko-grypie-w-sezonach-20152016-i-20162017.html

 

Źródła: https://www.nhs.uk

https://londynek.net/ukipedia/article?jdnews_id=4116790

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla dzieci w Wielkiej Brytanii

Proszę zostaw odpowiedź

7 komentarzy do wpisu „Fikcja szczepień w Brytyjskich aptekach!!! Polemika z Panem mgr farmacji”

 1. Niezależnie od opinii Stowarzyszenia Pielęgniarek Cyfrowych na wizję Ministerstwa Zdrowia zachęcam do szczegółowego zapoznania się z praktyką szczepień wykonywanych w aptekach w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy też Portugalii.

  Jeśli chodzi o Wielką Brytanię polecam linki:
  https://contactcentreservices.nhsbsa.nhs.uk/selfnhsukokb/AskUs_PS/en-gb/7861/pharmacy-flu-vaccinations/
  http://www.wales.nhs.uk/sites3/Documents/498/Community%20Pharmacy%20Seasonal%20Influenza%20Vaccination%20Service%20-%20Information%20for%20health%20boards%20and%20pharmacy%20contractors.pdf

  I mój ulubiony (ponieważ jest tam zdjęcie mojego bliskiego znajomego farmaceuty wykonującego szczepienie bynajmniej nie donosowo parlamentarzyście w aptece):
  https://www.mimsdavies.org.uk/news/mims-visits-local-chemist-flu-jab

  Irlandia
  https://ipu.ie/home/flu-vaccination/
  https://www.vaccinestoday.eu/stories/pharmacists-to-deliver-more-vaccines-in-ireland/
  https://www.thepsi.ie/Libraries/Folder_Pharmacy_Practice_Guidance/PPGF_02_8_Guidance_on_the_Provision_of_Vaccination_Services_by_Pharmacists_in_a_Retail_Pharmacy_Businesses.sflb.ashx

  Portugalia
  https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/preparedness_response/docs/ev_20150430_co06_en.pdf

  W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu chętnie przekażę wszelkie istotne informacje bynajmniej dalekie od fikcji.
  Pozdrawiam
  Michał Byliniak

 2. Szanowni Państwo niestety nie mają racji, w roku 2016 pracowałem w Anglii jako farmaceuta i po zaliczeniu kilkugodzinnego kursu uzyskałem uprawnienia do szczepienia osób dorosłych przeciw grypie oraz dzieci od lat 2 przeciw zapaleniu opon mózgowych typu b. Zaszczepiłem kilkaset osób w tym kilkadziesiąt dzieci. Biorą pod uwagę że w Polsce szczepi się p/grypie kilka procent społeczeństwa wprowadzenie szczepień w aptekach uważam za niezbędne.

 3. A ja szczepilem w UK od 2007 do 2015 jako farmaceutaw tym kraju i na pewnoe nie donosowo, a domiesniowo. Kwestia poruszania grupy zawodowej i robienia z aptekarzy kasty pazernej na pieniadze jest zenujace. My za te szczepienie nie dostajemy wynagrodzenia w UK. Jestem za to przeszczesliwy jako ktos komu wiedza i doglebne wyksztalcenie pomaga wspierac ludzi w dbaniu o ich zdrowie. Jak ktos chce mi wmowic, ze w Polsce kolo jest kwadratowe, to nie moge w to uwierzyc po prostu, bo to jest po prostu smieszne.

 4. Do naszej apteki przychodzi podczas swoich wizyt w Polsce, nasza koleżanka, aktualnie pracująca w Wielkiej Brytanii i dzieli sie z nami szczególami swojej pracy, (tym czym można, oczywiście) między innymi mówiła nam o szczepieniach. Zanim do nich została dopuszczona, przeszła kilka szkoleń oraz kurs intensywnej pomocy medycznej , ma on swoja angielską nazwę, nie pamietam jaka, ale mówiła nam. Kurs obejmował szkolenie na wypadek wstrząsu czy niepożądanej reakcji poszczepiennej. Więc nie jest prawdą mowa tylko o podawaniu donosowym szczepionki. Aha, co wiecej, farmaceuci w agnielskiej aptece są rozliczani z ilości wykonanych szczepień i motywowani przez swoich super visior do wykonywania ich w wększej liczbie. I bardziej istotne wydaje mi sie ogarnięcie umiejętności poradzenia sobie z nagłym wstrząsem niż sam fakt wykonania iniekcji sc.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: