Nie Pielęgniarki, a… harcerze zajmą się profilaktyką zdrowotną!!!

Nie Pielęgniarki, a… harcerze zajmą się profilaktyką zdrowotną!!!

Nie ukrywam. Zaintrygowała mnie postać pana wiceministra zdrowia. Nie jest to zwykły poseł, który dostał jedno z ważniejszych stanowisk w rządzie, stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia.
Jest lekarzem. Pediatrą i lekarzem rodzinnym. Specjalistą w zakresie zdrowia publicznego. Mądrym i wykształconym człowiekiem.
Dlatego mocno zdziwiła mnie teza wysnuta podczas przemówienia w sejmie 12 kwietnia, że o ile sposób weryfikacji wykształcenia lekarzy i ich kwalifikacji jest długi i ściśle pod kontrolą Izby Lekarskiej, to o kwalifikacjach pielęgniarek do wykonywania zawodu, ma decydować…dyrektor placówki zatrudniającej.

O k… To po co nam były drogie i jedne z bardziej wymagających studiów, po co mnóstwo kursów, które umożliwiały nam wykonanie nawet najbardziej banalnej czynności, jakby zdobyta wiedza i lata pracy nie wystarczały. Wreszcie po co specjalizacje, jak to dyrektor ma orzekać i decydować, czy pielęgniarka ma pracować na bloku, w sterylizacji, na hemodynamice czy akurat niech idzie na SOR, bo tam jest dzisiaj potrzebna.
Ale to nie jest jedyna złota myśl Pana Podsekretarza Stanu ( swoją drogą, ze sztuką oratorską to Pan się minął).
Wypowiedzią w Komisji Sejmowej 25 stycznia 2018 roku Pan lekarz medycyny rodzinnej pokazał, że dostrzega rolę zawodów medycznych w kształtowaniu zdrowych postaw wśród obywateli, konkretnie walką z nadwagą i nikotynizmem. Chwała mu. Co więcej, potrafi słuchać. Na wniosek Pani poseł Alicji Kaczorowskiej (PIS) gotowy nawet do walki o zdrowie rodaków włączyć harcerzy. Przecież ,, niepalenie mają w swoim statucie”.
,, W programie POChP, a szczególnie w części informacyjnej, promującej, na pewno duży wpływ na zadania konkursowe, które będziemy przedstawiali, będą mieć ludzie z nim związani również przy innych okazjach, bo chcemy wspólnie zweryfikować skutki otyłości i różnych uzależnień. Natomiast harcerze, to jest ta grupa, którą, oczywiście, zawsze chcieliśmy włączyć do promowania tego typu założeń…”.
Bardzo cieszy mnie elastyczna postawa ludzi odpowiedzialnych za zdrowie nas, suwerenów. ( całość posiedzenia http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/biuletyn.xsp?documentId=2B3C03EF36EF57A3C1258221004AD5D1 ). 

Od razu czuję się zdrowszy i tym razem nie wybiorę się do pana Króla po poradę medyczną.

Piotr Romanowski

Były harcerz. Obecnie pielęgniarz. Twórca programu walki z nikotynizmem.

PS. Zbieżność imion, nazwisk, sytuacji nie jest przypadkowa.

Proszę zostaw odpowiedź

1 komentarz do wpisu “Nie Pielęgniarki, a… harcerze zajmą się profilaktyką zdrowotną!!!

  1. Absurdy w ochronie zdrowia sięgają zenitu….”pań dyrektor będzie odpowiedzialny za taką stazujaca pielegniarke ze wschodu….. ” oczywiście….. pamiętam akurat jak pracowalam w jednym z większych szpitali uniwersytetckich na bloku operacyjnym i byla właśnie taka pani koło 50 stazujaca….oprócz obowiązków wynikających z pracy pielęgniarki musialysmy ja „pilnować” dosłownie we wszystkim…pomijam fakt że owa pani chyba pomyliła zawody bo rozmawiala z pacjentami jak z klientami niebanalnych przybytkow….drodzy pacjenci dużo zdrowia dla Was bo czasu idą trudne, z roku na rok jak obserwuje co dzieje się w tym pięknym kraju decyzja o wyjeździe byla ta trafiona. Decyzja o powrocie i zmianie zawodu będzie tymbardziej trafiona…..pozdrawiam

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: