Pielęgniarki Cyfrowe inicjatorem akcji #przelicz zasiłek chorobowy/macierzyński

Pielęgniarki Cyfrowe inicjatorem akcji #przelicz zasiłek chorobowy/macierzyński

Na przełomie październik/listopad 2018 roku do Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe zgłosiło się wiele osób będących na długotrwałych zwolnieniach lekarskich (najczęściej z powodu ciąży lub na urlopie macierzyńskim/wychowawczym), z prośbą o pomoc. Problem wynikał z braku jednoznacznych odpowiedzi i wytycznych odnośnie przeliczenia zasiłku chorobowego.

Doskonale pamiętacie tzw. „dodatek Zembali”, który od października przekształcił się z tzw. „Pakiet Szumowskiego’, a mianowicie:

  • Przed 1 września 2018 r. pielęgniarkom i położnym wypłacany był dodatek do wynagrodzenia zasadniczego, tzw. dodatek Zembali. Dodatek ten nie był uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków w razie choroby i macierzyństwa.
  • Od 1 września 2018 r. pielęgniarki i położne otrzymały zwiększone wynagrodzenie zasadnicze, a wcześniej wypłacany dodatek przestał im przysługiwać.

Wyniki:

  • Zgodnie z ogólną zasadą, w razie podjęcia przez pracodawcę decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia od określonej daty, podstawę wymiaru zasiłku, który przysługuje za okres od tej daty, ustala się bez tego składnika.
  • Zasada ta nie ma jednak zastosowania, jeżeli składnik wynagrodzenia zostanie włączony w całości lub w części do innego lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia.

I właśnie w przypadku tych pielęgniarek i położnych zaistniała taka sytuacja.

Wiele osób zgłaszało nieprawidłowości w przeliczaniu podstawy tego zasiłku lub wręcz brak ponownego przeliczenia. SPC stworzyło wzory pism do pracodawcy oraz do oddziału ZUS. Krok po kroku opisano, jak należy postąpić, aby uzyskać ponowne przeliczenie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Zobaczcie koniecznie, wystarczy kliknąć w tytuły poniżej:

Krok 1. Pismo do pracodawcy w celu weryfikacji poprawnego przeliczenia podstawy zasiłku chorobowego/macierzyńskiego.

Krok 2. Wzór wniosku do ZUS w celu ponownego przeliczenie podstawy zasiłku chorobowego/macierzyńskiego

Krok 3. Wzór indywidualnego pisma, które pielęgniarka może wysłać do Rzecznika Praw Obywatelskich, w związku z pozbawieniem włączenia do pensji dodatku w wysokości 1100 zł brutto.

Dzięki tej realnej pomocy, bardzo dużo pielęgniarek i położnych zwróciło się do swoich pracodawców, odpowiedniego ZUS i Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskami o ponowne przeliczenie podstawy i uzyskało pozytywną odpowiedź.

Sami zobaczcie otrzymaliśmy pozytywną, odpowiedź z Departamentu Ubezpieczeń Społecznych przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdyż sprawę tę Pan Rzecznik Praw Obywatelskich tam właśnie przekazał (kliknij, aby zobaczyć oryginał odpowiedzi).

Dokładnie 18 stycznia 2019 roku na stronie ZUS pojawił się oficjalny komunikat dotyczący zasady ustalania podstaw wymiaru zasiłków dla pielęgniarek i położnych od września 2018 roku.

Komunikat ZUS – zobacz pełną treść (kliknij).

Zatem śmiało, na tym etapie możemy stwierdzić, że Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe było inicjatorem akcji #przelicz zasiłek chorobowy/macierzyński, która w konsekwencji zakończyła się ogromnym SUKCESEM.

Pamiętajcie, Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych zbiera feedback od pielęgniarek i położnych, w celu zgłębienia problemów i niejasności, które dotykają nasze środowisko zawodowe. Nasze działania oparte są na szacunku do naszych czytelników bowiem wierzymy w ich inteligencję i potencjał zawodowy. Swoim odbiorcom pragniemy wyjaśniać trudne kwestie, pokazywać drogi rozwiązania, bowiem interesują nas realne problemy których na co dzień doświadczają nasi koledzy i koleżanki po fachu.

NIC O NAS BEZ NAS.

Cieszymy się, że mogliśmy choć w ten sposób przyczynić się do rozwiązania problemu.

Gratulujemy wszystkim odważnym pielęgniarkom i pielęgniarzom, którzy poprzez swoją czujność odważyli się zawalczyć o należne pieniądze.

Proszę zostaw odpowiedź

2 komentarze do wpisu „Pielęgniarki Cyfrowe inicjatorem akcji #przelicz zasiłek chorobowy/macierzyński

  1. Witam, ja również pozwoliłam sobie podjąć działania w kierunku ponownego przeliczenia zasiłku macierzyńskiego w oparciu o wasze pisma. Odpowiedź ZUS była na moją korzyść jednakże do dnia dzisiejszego mój pracodawca nie przeliczył mi ponownie wysokości zasiłku, tłumacząc się, że ZUS co chwilę zmienia zdanie i czekają na wiążącą decyzję.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: