Podsumowanie działalności SPC w 2018 roku

Podsumowanie działalności SPC w 2018 roku

Mijający rok 2018 był bardzo ważnym rokiem w historii Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe.

W pierwszych miesiącach działalności zarówno wiele osób, jak i innych organizacji patrzyło na nas nieufnie, nie wiedząc jeszcze czym okaże się Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, czy nie stanie się kolejną efemerydą, strukturą mającą jedynie żądania, dużo mówiącą o potrzebach w polskim pielęgniarstwie, nie mających własnych propozycji ani ofert zmian.

Rok 2018 zaczęliśmy od spotkania z Panią Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Zofią Małas. Przedstawiliśmy się jako organizacja młoda, ale zwarta, mająca ściśle określony plan działania i zamierzająca konsekwentnie go realizować.  

W roku 2018 wszedł w życie program o nazwie ,,Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”. Na nasze propozycje złożone do programu jeszcze w 2017 roku, niestety, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi ze strony zespołu Ministerstwa Zdrowia pracującego nad rzeczonym programem.

W  styczniu rozpoczęliśmy kampanię ,,Stop mobbingowi w Ochronie Zdrowia”. Solidne przygotowanie kampanii, oparte na wsparciu psychologicznym pana Marcina Tymoszuka oraz pomocy kancelarii prawnej Dominika Filipa spowodowały bardzo szeroki odzew, nie tylko wśród przedstawicieli naszej grupy zawodowej, ale też innych pracowników ochrony zdrowia. Wiele osób dziękowało naszej organizacji za zajęcie się problemem mobbingu. Nasze  autorskie badania i wyniki ankiet potwierdziły, jak poważnym zjawiskiem jest mobbing wśród pielęgniarek i położnych.

Wyniki badań i ankiet – http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/alert-mobbing-w-ochronie-zdrowia/mobbing-w-zespolach-pielegniarskich/

Artykuły poruszające problem oraz schematy postępowania w przypadku mobbingu opublikowane na naszych stronach w zakładce ,, Mobbing w Ochronie Zdrowia” http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/alert-mobbing-w-ochronie-zdrowia/

Swoją obecnością na konferencji ,,Priorytety w Ochronie Zdrowia 2018 rok” jako jedyni przedstawiciele środowiska pielęgniarek i położnych potwierdziliśmy, jak ważną jesteśmy grupą pracowników medycznych oraz jak istotne są problemy, z którymi się spotykamy.

Wspieramy rozwój zawodowy pielęgniarek i nasza już stała obecność na konferencjach szkoleniowych z zakresu Medycyny Estetycznej to potwierdza. Materiały zdjęciowe i wideo wykonane przez nas jako partnerów medialnych są dostępne również cały czas na naszej stronie w kategorii ,, Medycyna estetyczna”.

http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/category/medycyna-estetyczna/

W kwietniu przygotowywaliśmy się do wspólnej imprezy zorganizowanej w samym sercu historycznej części Warszawy. 12 maja z okazji Dnia Pielęgniarki, pokazaliśmy społeczeństwu, że zawsze jesteśmy z nim. Piknik zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie był przede wszystkim dla pacjentów. To oni są dla nas najważniejsi. Pracujemy dla nich, troszczymy się o ich zdrowie, wskazujemy, jak istotna jest nasza praca i jak ważna jest fakt, że bez minimalnych norm pracy i płacy warunkujących bezpieczne wykonywanie zawodu będzie nam niezmiernie trudno sprostać zaufaniu, jakimi darzą nas pacjenci.

Relacja z wydarzenia i rozliczenie kosztów, które w znacznym stopniu sfinansowaliśmy z prywatnych zasobów tutaj: http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2018/05/14/co-sie-wydarzylo-12-maja-na-pikniku-podsumowanie-i-fotorelacja/

Nasza praca i zaangażowanie w kwestii mobbingu zostało dostrzeżone przez przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, którzy zaprosili nas na Międzynarodową Konferencję Naukowo-Szkoleniową.

http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2018/05/23/sprawozdanie-z-xiii-miedzynarodowej-konferencji-naukowo-szkoleniowej-zyciodajna-smierc-pamieci-elizabeth-kubler-ross-w-bialymstoku-w-dniach-17-20-05-2018-roku/

Prelegentami z ramienia SPC  byli Joanna Lewoniewska oraz Ewelina Tymoszuk.

Również w maju na zaproszenie przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego, w katedrze Collegium Medicum mówiliśmy o  koncepcji nowoczesnego pielęgniarstwa na przykładzie naszego Stowarzyszenia. Wykład poprowadziła Katarzyna Kowalska i Piotr Romanowski.

http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2018/05/22/czy-pielegniarki-i-pielegniarze-sa-gotowi-do-zmian/

Okres wakacyjny był dla SPC bardzo pracowity. Jeszcze w czerwcu ukazał się cykl artykułów związanych z bezpieczeństwem pracy pielęgniarek, na bieżąco informowaliśmy i wspieraliśmy koleżanki i kolegów z wielu szpitali w Polsce, którzy przemęczeni, masowo przebywali na zwolnieniach lekarskich.

Poprzez przeprowadzenie internetowych ankiet uzyskaliśmy informacje o realnych zarobkach pielęgniarek tuż przed wprowadzeniem tzw. ,,Pakietu Szumowskiego”, a już po wypłacie trzeciej transzy dodatku tzw. ,,zembalowego”.

Niestety, nie były to sumy, które w owym czasie były najczęściej przytaczane przez media. Wyniki ankiety razem ze zdjęciami realnych, autentycznych pasków wypłat dostępne są tu: http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2018/07/08/zarobki-pielegniarek-i-poloznych-raport-stowarzyszenia/

W wakacje rozpoczęliśmy cykl ,, Prace z szuflady”. Prace licencjackie, czy magisterskie koleżanek i kolegów do tej pory leżące w szufladach, mogące być źródłem wiedzy i inspiracją dla rozwoju kolejnych roczników pielęgniarek postanowiliśmy publikować na łamach naszej strony internetowej.  

Program budowy pielęgniarstwa jako korporacji możemy utworzyć wyzwalając w naszym środowisku inteligencję zbiorową. Korporacji, która dba o swoje należne prawa, która dba o rozwój zawodu, która składa się z pojedynczych elementów tworzących grupę wspierającą się i wspólnie dążącą do wyznaczonych celów.

Cały cykl dostępny : http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/category/inteligencja-zbiorowa/

Pod koniec wakacji przygotowaliśmy kolejną korespondencję do Ministerstwa Zdrowia zawierającą propozycje zmian w systemie Ochrony Zdrowia.

http://www.pielegniarkicyfrowe.pl/wp-content/uploads/2018/09/Propozycje-zmian-w-funkcjonowaniu-Ochrony-Zdrowia-dla-Ministerstwa-Zdrowia-1.pdf

Jest to kolejny wkład naszego Stowarzyszenia w rozwój pielęgniarstwa przekazany do Ministerstwa Zdrowia.

Wszystkie nasze działania są starannie opracowywane i przygotowywane.  

We wrześniu 2018 roku podczas III Walnego Zebrania członków SPC głosowaliśmy nad kierunkiem naszej wspólnej pracy i kierunkiem rozwoju.

Stowarzyszenie wciąż intensywnie się rozwija. Informacje o naszej pracy docierają do coraz większego kręgu ludzi związanych nie tylko z pielęgniarstwem, ale ogólnie z medycyną.  Specjalnie dla tych osób uruchomiliśmy blog na platformie medexpress.pl, gdzie regularnie ukazują się felietony i artykuły tworzone przez naszych członków. Zapraszamy na strony zaprzyjaźnionego portalu: http://www.medexpress.pl/author/pielgniarki-cyfrowe

Medexpress nie jest jedynym miejscem w sieci, w którym można znaleźć informacje o Stowarzyszeniu Pielęgniarki Cyfrowe. Po nasze materiały sięgają również dziennikarze z Pulsu Medycyny, Polityki Zdrowotnej, czy wydawnictw portalu Termedia. Docieramy do coraz większej grupy, co nas cieszy, ale również wymusza intensywność naszej pracy. Z kilkuosobowej grupy członków założycieli stworzyliśmy zespół kilkudziesięciu osób, które w zauważalny sposób wpływają na kształt i rozwój pielęgniarstwa.

W mediach społecznościowych założyliśmy grupę, gdzie krok po kroku, logistycznie wspieramy osoby pozbawione włączenia do podstawy pensji dodatku tzw. ”zembalowego”. Należą do tej grupy matki, które przebywają na zwolnieniu lekarskim podczas ciąży, jak i na urlopie macierzyńskim oraz osoby przebywające na długich zwolnieniach lekarskich spowodowanych poważnym schorzeniem. W sprawie ,,Matek Szumowskiego”, bo tak nawet w mediach dziennikarze nazywają naszą akcję, interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego wysłaliśmy informację o nierównym traktowaniu kobiet.

Wszelkie informacje o zagrożeniach dla kompetencji naszego zawodu, jak chociażby próba przeforsowania pomysłu szczepień w miejscach do tego nieprzystosowanych, przez osoby zawodowo nie przygotowane do świadczenia tego typu usług, są przez nas dokładnie analizowane ze wszystkimi konsekwencjami.

Podejmujemy też do dyskusje na trudne tematy, jak chociażby organizowanie studiów pomostowych dla pielęgniarek z Ukrainy.

Pod koniec roku nasza aktywność została zauważona przez Ministerstwo Zdrowia.

Zostaliśmy zaproszeni do rozmów, a nasze propozycje zmian w pielęgniarstwie są brane pod uwagę i istnieje szansa na dalsze procedowanie.

2018 rok dla SPC uważamy za udany.

Co nam przyniesie 2019 rok ?

Realizujemy nadal nasze założenia. Widzimy efekty swojej pracy.

Wiemy też z całą pewnością,  że to będzie pracowity rok.

Podsumowanie przygotował

Piotr Romanowski

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: