Stereotyp pielęgniarki w społeczeństwie jest bardzo mocno zakorzeniony

Stereotyp pielęgniarki w społeczeństwie jest bardzo mocno zakorzeniony

Z dostępnych badań statystycznych wynika, że zawód pielęgniarki cieszy się dużym prestiżem społecznym. Takie społeczne nastawienie powinno ułatwiać pielęgniarkom budowanie swojego korzystnego wizerunku.

Rzeczywistość jednak pokazuje, iż świadomość społeczeństwa dotycząca współczesnego pielęgniarstwa jest dość mierna. Oczekiwania wobec pielęgniarek przez dziesięciolecia zbudowane i utrwalone na historii i tradycji pielęgniarstwa, powodują, że wiedza na temat roli pielęgniarki w opiece zdrowotnej zatrzymała się w ubiegłym stuleciu.

Pielęgniarki i położne obecnie, to profesjonaliści wykonujący samodzielny, niezwykle odpowiedzialny, obciążający fizycznie i psychicznie zawód. Pielęgniarstwo to również dyscyplina naukowa.

Postrzeganie zawodu pielęgniarki, w społeczeństwie, ale i także wśród osób współpracujących w zespole terapeutycznym, często dokonuje się często przez pryzmat pewnych stereotypów, związanych z przeszłością zawodu.

Pozbycie się myślenia stereotypowego wśród wielu ludzi, może zaburzać ich równowagę oceny samych siebie i zachodzących zmian w rzeczywistości. Dlatego tak trudno przyjąć do wiadomości, że pielęgniarstwo nie jest już zawodem pomocniczym, a samodzielnym, posiadającym szereg uprawnień.

Należy zatem dążyć do przełamywania stereotypów dotyczących zawodu, uświadamiania społeczeństwa, że zaszły i wciąż zachodzą intensywne i głębokie zmiany w zawodzie pielęgniarki/pielęgniarza.

 

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.