Misja szpitala a rzeczywistość. Czy autorytet papieża wystarczy?

Misja szpitala a rzeczywistość. Czy autorytet papieża wystarczy?

                        Nasza misja

           Służyć życiu ze wspaniałomyślnym entuzjazmem

 

(słowa św. Jana Pawła II skierowane w 1979 r.

do pracowników służby zdrowia podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny)

 

To tekst, który ukazuje się zainteresowanej osobie po wyświetleniu strony www  Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

Jak bardzo dyrekcja wzięła sobie do serca słowa św. Jana Pawła II, widzimy w sytuacji kadry pielęgniarskiej rzeczonego szpitala.

Jako Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe skupiamy się wyłącznie na środowisku pielęgniarskim i w związku z tym odniesiemy się do tego hasła z punktu widzenia naszej grupy zawodowej.

Otóż, przed powstaniem profesjonalnego pielęgniarstwa na przełomie XIX/XX wieku, opieka nad chorym miała charakter charytatywnej posługi, którą sprawowali zakonnicy, a przede wszystkim siostry zakonne z różnych zgromadzeń (stąd też i zwrot „siostro”). Powinność  pomocy choremu człowiekowi wynikała wówczas przede wszystkim z założeń głębokiej wiary chrześcijańskiej. Powierzenie opieki nad chorymi osobom duchownym miało również obniżyć koszty utrzymania szpitali.

Słowa św. Jana Pawła II umieszczone na głównej stronie internetowej, zostały skierowane do kadry medycznej. I o ile jesteśmy w stanie zrozumieć przesłanie tego wielkiego świętego Kościoła katolickiego do ludzi medycyny, w naszym odczuciu, nie jasne jest wykorzystanie tego cytatu w odniesieniu do pacjentów.

W obecnym systemie pacjentocentrycznym, w którym szeroko propagowane prawa pacjenta do żądania usług medycznych wysokiej jakości (których jako pielęgniarki absolutnie nie negujemy), wzmocnione takimi hasłami, powodują często wysoce roszczeniową i nierzadko agresywną postawę pacjentów i ich rodzin.

Czyżby zarządzającym marzył się powrót do XIX wieku i świadczeń posługi charytatywnej ciężko pracującego personelu medycznego?

Zapraszamy również do przeczytania innych informacji o proteście w Przemyślu

Bez przełomu po spotkaniu z Ministrem Zdrowia. Pielęgniarki z Przemyśla nie zawieszają protestu

Spór zbiorowy w Przemyślu

 

 

 

 

 

Proszę zostaw odpowiedź

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: