fbpx

Nie Pielęgniarki, a… harcerze zajmą się profilaktyką zdrowotną!!!

Nie ukrywam. Zaintrygowała mnie postać pana wiceministra zdrowia. Nie jest to zwykły poseł, który dostał jedno z ważniejszych stanowisk w rządzie, stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia.
Jest lekarzem. Pediatrą i lekarzem rodzinnym. Specjalistą w zakresie zdrowia publicznego. Mądrym i wykształconym człowiekiem.
Dlatego mocno zdziwiła mnie teza wysnuta podczas przemówienia w sejmie 12 kwietnia, że o ile sposób weryfikacji wykształcenia lekarzy i ich kwalifikacji jest długi i ściśle pod kontrolą Izby Lekarskiej, to o kwalifikacjach pielęgniarek do wykonywania zawodu, ma decydować…dyrektor placówki zatrudniającej.

O k… To po co nam były drogie i jedne z bardziej wymagających studiów, po co mnóstwo kursów, które umożliwiały nam wykonanie nawet najbardziej banalnej czynności, jakby zdobyta wiedza i lata pracy nie wystarczały. Wreszcie po co specjalizacje, jak to dyrektor ma orzekać i decydować, czy pielęgniarka ma pracować na bloku, w sterylizacji, na hemodynamice czy akurat niech idzie na SOR, bo tam jest dzisiaj potrzebna.
Ale to nie jest jedyna złota myśl Pana Podsekretarza Stanu ( swoją drogą, ze sztuką oratorską to Pan się minął).
Wypowiedzią w Komisji Sejmowej 25 stycznia 2018 roku Pan lekarz medycyny rodzinnej pokazał, że dostrzega rolę zawodów medycznych w kształtowaniu zdrowych postaw wśród obywateli, konkretnie walką z nadwagą i nikotynizmem. Chwała mu. Co więcej, potrafi słuchać. Na wniosek Pani poseł Alicji Kaczorowskiej (PIS) gotowy nawet do walki o zdrowie rodaków włączyć harcerzy. Przecież ,, niepalenie mają w swoim statucie”.
,, W programie POChP, a szczególnie w części informacyjnej, promującej, na pewno duży wpływ na zadania konkursowe, które będziemy przedstawiali, będą mieć ludzie z nim związani również przy innych okazjach, bo chcemy wspólnie zweryfikować skutki otyłości i różnych uzależnień. Natomiast harcerze, to jest ta grupa, którą, oczywiście, zawsze chcieliśmy włączyć do promowania tego typu założeń…”.
Bardzo cieszy mnie elastyczna postawa ludzi odpowiedzialnych za zdrowie nas, suwerenów. ( całość posiedzenia http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/biuletyn.xsp?documentId=2B3C03EF36EF57A3C1258221004AD5D1 ). 

Od razu czuję się zdrowszy i tym razem nie wybiorę się do pana Króla po poradę medyczną.

Piotr Romanowski

Były harcerz. Obecnie pielęgniarz. Twórca programu walki z nikotynizmem.

PS. Zbieżność imion, nazwisk, sytuacji nie jest przypadkowa.

Proszę zostaw odpowiedź

1 thought on “Nie Pielęgniarki, a… harcerze zajmą się profilaktyką zdrowotną!!!

  • Absurdy w ochronie zdrowia sięgają zenitu….”pań dyrektor będzie odpowiedzialny za taką stazujaca pielegniarke ze wschodu….. ” oczywiście….. pamiętam akurat jak pracowalam w jednym z większych szpitali uniwersytetckich na bloku operacyjnym i byla właśnie taka pani koło 50 stazujaca….oprócz obowiązków wynikających z pracy pielęgniarki musialysmy ja „pilnować” dosłownie we wszystkim…pomijam fakt że owa pani chyba pomyliła zawody bo rozmawiala z pacjentami jak z klientami niebanalnych przybytkow….drodzy pacjenci dużo zdrowia dla Was bo czasu idą trudne, z roku na rok jak obserwuje co dzieje się w tym pięknym kraju decyzja o wyjeździe byla ta trafiona. Decyzja o powrocie i zmianie zawodu będzie tymbardziej trafiona…..pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: