Opiekun medyczny zarobi tyle co pielęgniarka?

Opiekun medyczny zarobi tyle co pielęgniarka?

,,Opiekun medyczny jest absolutnie potrzebny. To on przejąłby wiele czynności pielęgnacyjnych, byłby wsparciem dla naszych zawodów. Niestety nie wypełnimy luki pokoleniowej, która jest ogromna, a będzie jeszcze większa – mówi p. Longina Kaczmarska,  wiceprzewodnicząca OZZPiP ”.

Wszystko prawda, i czekamy na sensowny podział obowiązków włącznie z jasno określonymi kompetencjami pielęgniarek. Zapotrzebowanie na pracę opiekuna medycznego, wykonującego proste prace pielęgnacyjne jest ogromne. Jednak p. Zofia Małas, przewodnicząca NIPIP słusznie zauważa, że ,, Pracodawcy ich nie zatrudniają, bo jeśli minimalną pensję płacą i opiekunowi medycznemu, i pielęgniarce, wolą zatrudnić pielęgniarkę”.
Ja nie wyobrażam sobie, by opiekun medyczny zarabiał tyle, ile zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych ma zarabiać doświadczona pielęgniarka po 30 latach pracy, która kończyła szkołę w poprzednim systemie ( liceum medyczne, studium ), czyli minimalną pensję.
Ten system musi upaść. Nie ma co reanimować trupa.
Więcej https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy-zawod-w-szpitalach-pielegniarki-chca,216,0,2400728.html

 

Śledź wydarzenie na fb

https://www.facebook.com/events/561338127598978/

Proszę zostaw odpowiedź

15 komentarzy do wpisu „Opiekun medyczny zarobi tyle co pielęgniarka?

 1. Technicy RTG zarabiają najniższa krajową, oraz wydłużenie czasu pracy z 5h do 7,35 też nie wpłynęło na wypłatę. Opiekun albo sekretarka medyczna maja zarabiać więcej?

 2. Żeby było jasne: nie jestem opiekunem medycznym. Ale wyobrażam sobie żeby ten zarabiał tyle samo A nawet więcej niż pielęgniarka. Głównie dlatego, że to on będzie przewijać pacjenta. Paniom pielegniarkom w d… się poprzewracało. Nadrobiły magisterek i teraz już nie łaska pampersa zmienić, bo przecież wielce uczone. Trzeba opiekuna medycznego żeby wykonał czynności PIELĘGNACYJNE. Trochę się siostry pogubiły w tym doi czego je stworzono.

  • U mnie na oddziale gdzie pracuje jako opiekunka pielęgniarki bez żadnego ale zmieniają pampersy. Więc nie wrzucaj wszystkich pielęgniarek do “jednego worka”

  • Dzielny Pacjent liczyłeś kiedyś ze przeważnie na oddziale jest 40 pacjentów i 2-3 pielęgniarki i że każda dziennie ma na 1 pacjenta 17 min? i wyobrażasz sobie że twój ojciec lub matka leży na takim oddziele usrany po pachy bo pielęgniarce brak czasu? A opiekun mia ł by czas

   • Tyle,ze gdy zajrzymy do państwowych czy prywatnych domów seniora w Polsce to jest sytuacja podobna tyle, ze: jest 40-stu podopiecznych 2 lub 3 opiekunów i 1 pielęgniarka na dyżurze! (OM robi niemal wszystko prócz injekcji). Tego stanu z niewystarczająco zadbanym pacjentem w tym kraju szybko sie nie zmieni, chyba, że zostanie zatrudniana odpowiednia ilość służb. Niestety.

  • Skoro pielęgniarkom poprzewracało się w d…to może pampersa zmieni lekarz! !!???To już nie te czasy, że pielęgniarka jest służącą i skoro powstał zawód opiekuna medycznego, to może każdy niech wykonuje swoje obowiązki! Jestem pielęgniarką i mam wiele koleżanek opiekunek, które czynności pielęgnacyjne wykonują z uśmiechem, bo lubią swoją pracę, a pielęgniarek jest tak mało, że brakuje czasu na inne czynności, w których opiekun niestety nie zastąpi. …

 3. W Stanach podział jest prosty. Asystent siedzi przy pacjencie i wykonuje podstawowe czynności pielęgnacyjne. Nie ma dyplomu i nie ma uprawnień do wykonywania zabiegów medycznych. I zrabia połowę tego co pielęgniarka. Jeśli on będzie zarabiał najniższą krajową medyczną to pielęgniarki przestaną narzekać na zarobki przy 5-6 tysiącach miesięcznie.

 4. Przepraszam bardzo szanowne panie pielęgniarki ale nie spotkałam się z przypadkiem żeby jedna była na 40 pacjentów i na pewno nie macie najniższej krajowej . Przypominam również iż opiekunki medyczne też kończyły szkoły policealne studium a wykonują naprawdę dobrą robotę .To one zajmują się cała pielęgnacją chorego mycie, karmienie , zmianą pościeli i transportem chorego i wiele innych czynności i na wszystko muszą znaleźć czas .Ale to wy zawsze dużo krzyczycie i wam wiecznie mało .Nie mówię że macie łatwą pracę ale rozejrzyjcie się dookoła jak inni pracują .

  • Tak ale opiekun nie podaje leków a nawet nie może stosować maści leczniczych tylko pielegnacyjne a o opatrunkowech specjalistycznych nawet nie wspomnę. Tylko może pielęgnować. Opiekun nie może interpretować wyników pomiarów parametrów życiowych np. przy gorączce nie może podać paracetamol bo to też lek. Opiekun niemoże pobrać krwi, posiewów, wymazow itp. oraz przynieść krwi do toczenia. Opiekun nie może samodzielnie modyfikować dawek insuliny. Nie cewnikuje. PRZEDE WSZYSTKIM OPIEKUN NIE MOŻE PROWADZIĆ DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ czyli opisywać i interpretować wszystkich czynności wykonanych przy pacjencie. Odpowiedzialność za chorego ponosi pielęgniarka i lekarz, opiekun nie! Nie ma zresztą co porównywać szkoły 1,5 rocznej zaocznej do studiów 3 letnich dziennych oraz licznych kursów oraz kilkunastu miesięcy bezpładnych praktyk. Wiec teraz takie pytanie czy opiekun powinien zarabiać tyle co pielęgniarka?

 5. Jestem opiekunką. U mnie w oddziale opiekun robi dosłownie wszystko (samodzielnie zaopatrujemy odleżyny,robimy opatrunki,podajemy leki,podłączamy i odłączamy kroplówki…) przejęliśmy większość obowiązków pielęgniarek oprócz rozkładania leków i iniekcji i uważam,że powinniśmy zarabiać więcej niż najniższą krajową. Panie pielęgniarki wykorzystują opiekunów na maksa do tego stopnia,że przy przyjęciu pacjenta w oddział nawet go nie oglądają tylko robi to opiekun a potem przekazuje co i jak…jaka odleżyna który stopień itp.itd…one tylko opisują w komputerze przy którym spędzają większość dnia. Z jednej strony biurokracja je przykuła do komputerów z drugiej trochę wygoda i świadomość,że opiekun wszystko zrobi. Pielęgniarka pampersa nie zmieni i nie zleje moczu z worka…korona z głowy by spadła. U mnie w oddziale nie bez powodu mówi się pielęgniarki sekretarki. Panie są zawsze czyściutkie, pachnące,uśmiechnięte i wiecznie mają jeszcze tyle do napisania w komputerze,że nie mogą dojść do pacjenta a opiekun urobiony po pachy i zdecydowanie słabo doceniony.Uważam,że opiekunowie zarabiają za mało.

 6. Opiekun zarabia za mało. 12 godzinny dyżur to zwyczajna harówka,nieraz bez chwili wytchnienia. Jesteśmy w pracy poniżani i wykorzystywani jako niższy rangą personel. Do tego dochodzi praca w święta często kosztem rodziny. To wszystko ma być wynagradzane tylko najniższą krajową? Wszędzie tylko słychać jak to pielęgniarki ciężko pracują i jak mało zarabiają, a co ma powiedzieć opiekun, o nich wogóle się nie mówi tak jakby ich nie było. Jeżeli chodzi o pieniądze to zawsze jest cicho sza!

  • My mówimy o pielęgniarkach, bo Stowarzyszenie jest dla tej grupy zawodowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by opiekunowie działali również dla swojej grupy zawodowej, ale to już zależy od nich samych.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: